Veske: 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız

0
195

Türk-İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi açıklamada bulundu.

Veske, çalışma hayatı ve yaşanan gelişmeler hakkında da bilgi verdi.

Türk-İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, 1 Mayısta Türkiye’nin 81 vilayetinde işçilerin problemlerini anlatacaklarını söyledi.

Bu 1 Mayıs’ın temasının “Hayat pahalılığı ve örgütlenme” olduğunu belirten Veske, “Türk-İş olarak her sene 1 Mayıs’a giderken bir tema seçiyoruz. TÜRK-İŞ’in 2022 yılı ana teması, hayat pahalılığı ve örgütlenme. Bunları 81 ilde yılsonuna kadar toplumun önüne getireceğiz” diye konuştu.

“Örgütlenme önemli”

Veske, açıklamasında örgütlenmenin çalışma hayatındaki önemine değinerek, “Atanmışı, seçilmişi beraber üstümüze geliyor. Siyasi partiler, iktidarlar, insafsız işverenlerin merhametine işçiyi bırakmasınlar. İşini düzgün yapan işverenlerimiz de var” dedi.

Veske, örgütlenme meselesi çözülmeden çalışma hayatındaki diğer sorunları çözme ihtimalinin sıfır olduğuna işaret etti.

Asgari ücretli, emekli ve çalışanların aldığı zammın bir özelliğinin kalmadığını dile getiren Veske, “Bu meseleleri yılın ortasını geçmeden masanın üstüne yatırıp konuşmak lazım. Her ay enflasyon ayın dördünde açıklanıyor. Bununla ilgili beklemenin bir anlamı yok. Açıklanan enflasyon asgari ücretli, emekli ve çalışana uygulansın. Hemen yapılsın bu. Türkiye’yi yönetenlerin elinde. Bununla ilgili işveren sendikasını çağırmaya da gerek yok, bizi de çağırmasınlar. Her ayın dördünde açıklanıyor. Ne açıklanıyorsa ilave etsinler” diye konuştu.

“Emekliler geçinemiyor”

Asgari ücretli kadar bu ülkede emeklilerin de mağdur olduğunu ifade eden Veske, “Önceden emekli iki asgari ücret alıyordu. Emekli ve asgari ücretliyi aynı çatının altında oturup konuşmak lazım. 2,5 milyon emekli asgari ücret alıyor. Yılın ortasında asgari ücretliye de emekliye de kapsamlı bir şey yapılması gerekiyor. Emekli, asgari ücretli bırakın bir ay geçinmeyi, 15 gün içinde geçinemiyorlar. Biz burada emeklinin de işsizin de temsilciyiz” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here