DOLAR 31,0533 % 0.14
EURO 33,6680 % -0.08
STERLIN 39,3898 % -0.06
FRANG 35,1998 % -0.05
ALTIN 2.031,04 % 0,70
BITCOIN 1.610.481 -0.943
Yayınlanma Tarihi :

Yüz yüze eğitim istediler

Yüz yüze eğitim istediler

Balıkesir Üniversitesi’nde (BAÜN) eğitim gören bir grup öğrenci Necatibey Eğitim Fakültesi (NEF) önünde basın açıklaması düzenleyerek, uzaktan eğitim istemediklerini, yüz yüze eğitim istediklerini dile getirdi.

Öğrenciler adına açıklamayı okuyan Melik Akdağ, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi. Akdağ, yüz yüze eğitime ara verilip, uzaktan devam edilmesi kararıyla ilgili görüşlerini açıklamak için burada toplandıklarını belirterek, “Hepimizin bildiği gibi pandemi döneminde eğitime verilen arayla bir çoğumuz uzaktan eğitim kalitesinin yetersizliği nedeniyle bir verim alamadığımızı düşünüyoruz. Dersleri kurallarına uygun bir şekilde işlemiş olsak da öğrenmiş olduğumuz bilgileri uygulamaya dökmekte sıkıntı yaşadığımız aşikar. Tam her şey yoluna girdi derken şimdi tekrardan uzaktan eğitime geçildi.  Pandemiden dolayı bir eksikliğimiz varken, bizlerin eksiklerine yenileri eklenmemeli” dedi.

“DOĞRU BULMUYORUZ”

Henüz acılar tazeyken, depremde yitirilen canlar varken, bu durumun kendilerinde psikolojik bir gerilim yaratmışken, özellikle afet bölgesinde bulunan birçok arkadaşlarının evlerinin yıkılmışken, birçok alternatif çözümü varken depremzedelerin yurtlara yerleştirilmesinin uygun bulunduğunu ifade eden Akdağ, “Sanki tüm bu olanların temel sebebi eğitimsizlik değilmiş gibi bizlerin okullarımızdan, arkadaşlarımızdan, hocalarımızdan uzaklaştırılmasını doğru bulmuyoruz. Yaşanan deprem felaketinin en büyük sebeplerinden biri eğitimsizlikken, eğitimin uzaktan olması bu ülkeyi ve gençlerini gelecekte nasıl konumlandırıyor ve ne kadar ileri taşıyacaktır” diye konuştu.

İSTEKLERİNİ SIRALADI

Melik Akdağ, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerini ve isteklerini şöyle sıraladı: “Ne yazık ki bu süreçte bir çoğumuzun güveni sarsılmış durumda. Gece yarısı açıklanan uzaktan eğitim kararının alınması iki gün sonra bu kararın değiştirilmesi ve şu süreçte tekrardan yeni bir karar alınması ile öğrencilerin ne yazık ki güveni sarsılmış bulunmaktadır. Bu süreçte alınan kararların sürekli değişmesinden dolayı yüz yüze eğitime döndüğümüzde tekrardan uzaktan eğitime geçilmeyeceğine dair garanti istiyoruz.

İlk alınan uzaktan eğitim kararıyla bir çok arkadaşlarımız evlerini yurtlarını boşaltıp memleketlerine dönmüş  bulunmaktadır. Bu arkadaşlarımıza ulaşım ve barınma adına yaşadıkları mağduriyetten dolayı maddi destekte bulunulmasını istiyoruz. Eğer uzaktan eğitime karar verildiyse ve bu sürdürülecekse derslerin verimli olabilmesi için bütün ders anlatılan sınıflara kaliteli düzeyde ses ve kamera sistemleri kurulmasını ve derslerin bu sınıflarda anlatılmasını istiyoruz. Yarın öğretmen olacak olan arkadaşlarımız okullarında sınıf pratiği kazanmadan kendi öğrencilerine faydalı olamayacağını düşündüğümüz için yüz yüze eğitim görmelerini istiyoruz.

Bu sorunlar bu kadar göz önündeyken hala yeterli olmayan uzaktan eğitim modelinde ısrarlı olunacak mı? Z kuşağı olarak adlandırılan biz gençler, ülkemizin gelişimi için her şeyi yapmaya hazırken, daha iyi bir eğitim almamız gerekirken bizlere reva görülen bu mudur, böyle mi kazanılmaya çalışılıyoruz? Bunca beyin göçü vermişken ve bu katlanarak artarken bizler bu şekilde mi elde tutulmaya çalışılıyoruz?

Gelecek kaygısı ile yanıp tutuşan biz gençler; burada, ülkemizde kalıp faydalı birer insan olmak için direnmeye, çırpınmaya çalışırken buna hiçbir destek bulamıyoruz ne yazık ki. Üniversitelerin açılacakları tarih ertelenmesine rağmen 12 Şubat Pazar günü gece yarısı bir anda 13 Şubat Pazartesi günü eğitime başlanacağı duyuruldu. Biz bunun daha erken duyurulmasını isterdik. Ama ne yazık ki bu karar ansızın duyurulduğu için böyle bir durumda çok hazırlıksız yakalandık.      Biz Balıkesir Üniversitesi öğrencileri olarak haklı olduğumuz bu durumda öncelikle rektörlüğümüzün bize destek vermesini ve sesimizin duyulmasını istiyoruz.

Son olarak üniversitemizde örgün eğitime devam etme kararımızda çok ısrarlı ve ciddiyiz. Son sözümüz de şudur ki, depremde zarar gören, zarar görmese de o ortamda bulunmuş olan arkadaşlarımızın bu travmayı ancak yüz yüze eğitim ortamında, yaşadıklarını, acılarını biz arkadaşlarıyla paylaşarak atlatabileceklerini düşünüyoruz. Birbirimize dokunup, sarılmamız gerekirken bunun bir ekran ardında yapmamızın pek de iyileştirici bir çözüm olmayacağı kanaatindeyiz.” Açıklamaya CHP örgütü ve Eğitim-Sen yöneticileri katılarak destek verdi. Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP