“Güneş gözlüğü deyip geçmeyin”

0
123

37 yıldır gözlükçülük yapan Alpagu Sekban’a, “İdeal güneş gözlüğü nasıl olmalı?” diye sorduk. Sekban, yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan güneş gözlüğü hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken hususları aktardı.

Sekban Optik’in sahibi Alpagu Sekban, güneş gözlüğünün sadece bir aksesuar olarak düşünülse de aynı zamanda göz sağlığımızı korumak adına önemli işlevler barındırdığını belirterek, bu nedenle güneş gözlüğü seçiminin önemli olduğunu söyledi.

Güneş gözlüğünün, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlardan gözleri koruduğunu, toz ve polen gibi havada uçuşan parçacıklara karşı kalkan görevi oluşturduğunu anlatan Sekban, gözün yorgunluğunu alarak dışarıda daha konforlu vakit geçirilmesine olanak sağladığını belirtti. Tercih edilecek gözlüğün kullanıcının yüz hatlarına uygun olmasının yanı sıra, camları ile ilgili de dikkat edilmesi gereken birçok konunun olduğunu vurgulayan Sekban, “Güneş gözlüğü camlarının, ultraviyole de (UV) denilen ve güneşten gelen mor ötesi ışınlarına karşı koruma sağlaması gerekiyor. UV ışınları gözle görülmemekle birlikte, yoğunluğunun fazla olduğu durumlarda bağ dokusu ve korneada ağrılı yanıkların oluşmasına sebep olabilir. Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık ortamda iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları açık gözbebeğinden içeri çok fazla oranda girer. UV filtresi, gözlük camının koyuluğundan bağımsızdır ve gözlük camının hamurunda gerçekleşir. Dolayısıyla güneş gözlüğünün gözü koruma özelliği camların koyuluk derecesinden çok camların kalitesine ve UV filtresinin bulunmasına bağlıdır” bilgisini verdi.

“CAMIN KALİTESİ ÖNEMLİ”

Gözlük alırken camların boyama ve mika olup olmadığına, camda kabarcık ve eğrilik bulunup bulunmadığına dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Sekban, bu tip camların, kırılma kusuru yaratarak göze zarar verebildiğine dikkat çekti.

Kaliteli bir gözlük camında hafif bir esneme payı bulunması gerektiğini belirten Sekban, “Orijinal sertifikası ve garanti belgesi bulunan gözlüklerde tüm bu sorunlar aşılmış olsa da daha uygun seçeneklere yönelindiğinde bu özelliklerin mutlaka gözden geçirilmesi öneriliyor” dedi.

“SERTİFİKA VE CE İŞARETİ OLMALI”

Satın alınan güneş gözlüğünün sertifikalı ve güvenlik kontrollü olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesini öneren Alpagu Sekban, “CE işareti bir ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktiflerine uygunluk işaretidir. Satın alınan güneş gözlüğünde CE işareti mutlaka olmalı” diye konuştu.

“HERKESİN YÜZ ŞEKLİ FARKLI”

Sekban, herkesin yüz şeklinin farklı olduğunu anlatarak, her gözlüğün herkesin yüz şekline uygun  olmayabildiğini belirterek, “Gözlüğün gözleri iki yandan, alttan ve üstten yeterince kapatması, göz ile cam arasındaki mesafenin kişinin aynaya bakar gibi kendini görmesine neden olacak kadar açık olmaması, çerçeve ve sapın başı sıkıştırmaması, kullanan kişiye fazlalık hissi vermemesi gerekiyor” dedi. CENGİZ GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here