‘Güvenli Süt’ projesi tamam

0
256

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından 2018 yılı 2. Dönem Teknik Destek Programı dahilinde başarılı olup desteklenen ‘Güvenli Süt SÜB’de projesi kapsamında ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi- Gıda Zincirindeki tüm kuruluşlar için eğitim faaliyetleri başladı.

Balıkesir Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği’nin Mayıs ayında ‘SÜB Üyeleri Sütte Kalite Diyor’ projesi ile Gıda Kontrol ve Analiz Laboratuvarının malzeme ve ekipman temini için ilk adımı atmıştı. SÜB şimdi de Laboratuvar ve Birliğin Kalite Yönetim ve Gıda Güvenliği Sistemleri eğitimi ile kalite çalışmalarına devam ediyor.

Balıkesir Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Şimşek, “Bu eğitim ile çiğ sütte uluslararası gereklilikleri yerine getirmeyi, bölgedeki süt üretimini arttırmayı ve kalite standartları açısından yukarı taşımayı hedefliyoruz, bunun yanında birlik olarak üyelerimizin ve tüm personelimizin eğitimine önem veriyoruz. Bu tarz eğitimler hem süt üreticilerinin hem de süt toplama merkezlerindeki görevlilerimizin bilgisini arttırıyor, tüketicinin dikkatini çekiyor. ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi- Gıda Zincirindeki Tüm Kuruluşlar İçin eğitiminin amacı tarladan çatala gıdanın izlenebilirliğini sağlamaktadır. Avrupa Birliği ile uyum standartları çerçevesinde gıdaların besin ve kalite özelliklerini korumak, gıda israfını önlemek ve çevreyi korumak adına oluşturulmuş standartlardır” dedi.

Şimşek, GMKA’nın sağladığı teknik desteğin Balıkesir bölgesindeki süt üreticilerine tüm kuruluşlara, süt sanayicilerine dolaylı olarak tüm tüketiciye ve ülkeye olan katkısına dikkat çekti.

Şimşek, “Hedefimiz; teknolojik ilerlemeleri takip ederek, çevreye duyarlı, uluslararası düzeyde tanınan ve örnek gösterilen bir birlik olmaktır” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here