HADİ İYİ UÇUŞLAR

0
61

Balıkesir’in oldum olası bir uçak problemi oldu. Aslında hatırlarım 70’li yıllarda Askeri Havaalanı’mızdan yolcu uçaklarıyla İstanbul’a uçuşlarımız vardı. Bugün yeni terminal yapılmasına rağmen uçuşların olmaması büyük bir handikap. Peki, nedir bunun sebebi?

Balıkesir Merkez Havaalanı Terminali yapılmadan önce Halalca’nın içinden geçilerek eski terminale girilmesi ve uçuşların yapılması Balıkesir için son derece prestij kaybıydı. Uzun yıllar sonra çevre yolu kıyısında Merkez Havalimanı Terminal binası inşaatının tamamlanarak 10 Şubat 2020 tarihinden itibaren her türlü uçuşa hizmet verebileceği bildirilmiş olmasına rağmen, aradan geçen bu kadar sürede tarifeli uçuşlara geçilemedi.

Yapılan açıklamalardan öğreniyoruz ki, 76 milyon 521 bin lira harcama yapılan ve 99 personeli bulunan havalimanı, uçuşsuz olarak beklemekte ve her geçen gün köhneleşmektedir.

Bu konuda iktidar milletvekilleri tarafından zaman zaman açıklama yaparak bu konunun Havayolu Şirketlerinin inisiyatifinde olduğu vurgulanıyor ve Türk hava yollarının da uçak sıkıntısı çektiği yönünde bilgilendirmeleri oluyordu. Elbette ki, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde ülkemizde ve dünyada yolcu sayıları ve uçak sayıları azaldı. Ama yapılan bir yatırım var ve buradan verilecek hizmeti almak isteyen Balıkesirliler bekliyor.

Konunun bir başka boyutu da şu, boşa giden bir yatırım olmaması için Balıkesir Merkez Havalimanı’na mutlaka uçak seferleri düzenlenmeli ve havalimanı çalıştırılmalıdır. Atıl vaziyete düşmemesi için yaşayan ve çalışmaya hazır bir havaalanı olması için yerine getirilmesi gereklilikler var ki onlar da artı masraflar içeriyor.

İşte son günlerde dile getirilen elektrik ihalesi de bunlardan birisi. Tabii ki elektrik olacak, terminalin her an uçuşa hazır olarak bekletilmesi için ve bunun için de yapılan sözleşmelerin yenilenmesi lazım. Buradaki rahatsızlık uçuşların olmamasındandır.

Peki, nedir durum; uçuşların olmadığı bir havalimanı terminalindeki son durum sorulduğunda, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden (DHMİ) iddialara şöyle bir cevap geliyor:

“Balıkesir havaalanının hali hazırda açık ve işletilmektedir. Hava yolu şirketleri tercih etmiyor.”

Yani Balıkesir için uçuşlar tercih edilmiyor. Peki, ne yapalım o zaman?.. O zaman Türk Hava Yolları ile bu iş artık çözülmelidir diye düşünüyorum. O da olmazsa; o zaman şu Dursunbey üzerinden gidilecek yolun tamamını bir an önce bitiriverin de, siyasetçiler başta olmak üzere daha kestirme ve daha çabuk Ankara’ya gidelim… Yani karadan bari uçalım; ”hadi iyi uçuşlar”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here