Hamamlar yeni normale ayak uydurdu

0
254

ÖZEL HABER – Balıkesir’de tarihi Paşa Hamamında korana virüs önlemlerine harfiyen uyuluyor. Hamama gelen vatandaşların maskeli olmasına dikkat ediliyor. Ardından ateşleri ölçülüyor. Tellaklar siperlik ve maske kullanıyor. Hamam çıkışı vatandaşlara, poşet içinde havlu veriliyor.

Balıkesir’de tarihi Paşa Hamamında korana virüs önlemlerine harfiyen uyuluyor. Hamam girişinde gelen vatandaşın ateşinin ölçüldüğünü söyleyen Tellak Ali Çalışkan, “Gelen vatandaşın eğer ateşi yüksek ise hamama almıyoruz. Müşterilerin de hamama girerken maskeli olmalarını istiyoruz. Tellak ile buluştuklarında ise maskelerini çıkartıp kese taşına uzanıyorlar. Tellaklar siperlik ve maske kullanıyor. Misafirlerle mümkün olduğunca sosyal mesafeli şekilde iletişim kuruyoruz. Havluları poşet içinde veriyoruz. İnsanlarda bir tedirginlik var. Hamama girdikten sonra aldığımız önlemleri gördükten sonra rahat bir şekilde yıkanıyorlar” dedi.

ÖNCELİK HİJYEN

Hamamın günde üç kez dezenfekte edildiğini, kesenin özel sıvı içinde her kese sonrası dezenfekte edildiğini, ayrıca vatandaşın kesesi bitince yattığı yerin dezenfekte edildiğini anlatan Çalışkan, “Sonraki misafire 15- 20 dakika boş bırakıyoruz. Soyunma odalarında da kapı kolları ve misafirlerin dokunabileceği yerler dezenfekte ediliyor” diye konuştu.

MASKE VE SİPERLİKLE KESE

Hamamda yeni normal hayatın gerektirdiği hijyen, sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat edildiğini, tellakların ise çift maske takıp müşteriyi keselediğini anlatan Çalışkan, “Tellaklar, tıbbi maske üzerine yüz siperliği takarak müşterisini karşılıyor. Sosyal mesafe kurallarına uygun hazırlanan aralarında 2 metre mesafe olacak şekilde konumlandırılan kese taşı üzerine uzanan vatandaşlar, burada tellak tarafından keselenip sabunlanıyor. Aynı şekilde göbek taşının çevresinde de sosyal mesafe kuralları geçerli. Birer musluk boşluk bırakarak banyolarını yapan vatandaşlar, hamam çıkışında ise tek kullanımlık havlulara sarılarak dinleniyor” dedi.

Normal hayat ile birlikte mesleğini korona virüs önlemleri çerçevesinde devam ettirdiğini belirten Çalışkan, tıbbi maske ve yüz siperliği takıp kese yaptığı müşterisiyle yüz yüze gelmemeye özen gösterdiğini söyledi. Çalışkan, maske ve siperlikle kese yapmanın zor olduğunu fakat korona virüs tedbirlerine tamamen uyduklarının altını çizdi.

Hamamın sıcaklığından dolayı siperlikte meydana gelen buharı ise sık sık silmek zorunda kaldığını hatırlatan tellak Çalışkan, “Salgın tamamen ortadan kalkıncaya kadar normalleşme sürecinde işimizi dikkat ederek yerine getireceğiz” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here