Hamilelikte dengeli beslenmenin önemi

0
118

Diyetisyen Tümay Karlıdere, HABERCİ’ye hamilelikte beslenme nasıl olmalı konusunda açıklamada bulundu. Gebeliğin ilk aylarındaki annenin beslenmesinin, bebeğin de ilerideki beslenme alışkanlıklarını belirleyebildiğini söyleyen Karlıdere, hem anne hem de bebeğin sağlıklı olabilmesi adına sağlıklı ve düzenli beslenmenin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Gebeliğin oluşmasından 12. haftaya kadar anne vücudunda pek çok hormonun, büyük oranda arttığını ve buna bağlı olarak da annede bulantılar, koku hassasiyetleri, sindirim sistemi sorunları ve kusmaların görülebildiğini anlatan Diyetisyen Tümay Karlıdere, “Ancak 12’nci haftadan itibaren bu durum düzelmeye başlar. İlk 3 aylık gebelikte bebekte kromozom gelişimi söz konusu olduğundan annenin beslenme şekli bebeğin gelişimini pek etkilemez. Ancak annede biraz evvel bahsettiğimiz kusma, mide bulantısı gibi sindirim sorunları sebebiyle ilk 3 ayda genellikle azar azar, sık sık beslenme önemlidir. Mide bulantılarının özellikle sabah saatlerinde görülmesi sebebiyle yataktan kalkmadan leblebi, galeta, tuzlu besinler gibi mide suyunu azaltıcı besinler tüketilmelidir” bilgisini verdi.

“GEBELİK SÜRESİNCE ANNE 9-12 KİLO CİVARINDA KİLO ALMALI”

Anne karnındaki bebeğin tek besininin anne olduğunu anımsatan Tümay Karlıdere, “İkinci üç aydan itibaren annenin artık daha dikkatli beslenmesi gerekmektedir. Gebelik süresince anne 9-12 kilogram civarında kilo almalıdır. Hamilelik sürecinde annenin enerji ihtiyacı artacaktır. Ancak bu demek değildir ki iki kişilik yemek yemelidir. Sadece ihtiyacı olan günlük kaloriye 350 kalori civarında ek yapması yeterli olacaktır. Bu dönemde ayrıca annenin vitamin ve mineral ihtiyacında da artış olacaktır. En önemli vitamin folik asittir. Gebelik süresince kullanımı çok önemlidir” bilgisini verdi.

“TUZ ORANI AZALTILMALI”

Karlıdere, açıklamasında hamilelik döneminde annenin çay, kahve tüketimini sınırlaması gerektiğine işaret etti. Karlıdere, “Asitli içecekler, hazır meyve sularından sakınmalıdır. Süt, ayran, kefir, yoğurt gibi içecekler tercih etmelidir. Yiyeceklerin tuz oranı azaltılmalıdır. İyotlu tuz kullanılmalıdır. Hazır ve paketlenmiş gıdalar tüketilmelidir. Haftada 2-3 gün kırmızı et, 2 gün tavuk, 2 gün balık tüketimine önem verilmelidir. Sebze ve meyveler özellikle mevsimine göre uygun olarak düzenli her gün tüketilmelidir. Sucuk, sosis, pastırma, salam gibi katkı maddesi içeren et ürünlerinden uzak durulmalıdır. Barsak düzensizliği sorunları sık görülebildiğinden tam buğday, kurubaklagil, kefir gibi besinlerin tüketimi de çok önemli” diye konuştu.

“SAĞLIKLI GEBELİK İÇİN YÜRÜYÜN”

Karlıdere, son olarak “Günlük 3 ana 3 ara öğün tüketimi uygun olacaktır. Haftada en az 3 gün yumurta, her gün süt, yoğurt, kefir, ayran gibi kalsiyum ve protein kaynaklarını tüketmek gerekmektedir. Ayrıca annenin her gün açık havada yapacağı yürüyüşler de sağlıklı bir gebelik için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir” bilgisini verdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here