HANGİ ESKİ RAMAZANLAR?

0
193

Hep büyüklerimizden duyardık “Nerede o eski ramazanlar?”

Bu cümleyi kurarken günümüz ramazanlarını bile mumla ara olduk. Vakaların artmasıyla ramazan ayında daha sıkı yasaklar getirildi. Ve artık biz eski ramazanları geçtik de Covid çıkmadığı zamanlardaki ramazanları bile özledik.

Ramazan’ın ilk gününden itibaren sıkı yasaklar ile evlere kapandık. Sokağa çıkma kısıtlamasının 19:00’a çekilmesi, tüm kafe restoranların kapanması ile esnaf tabii tepkili. Fakat vakalar korkunç rakamlara çıktı. Hangisine üzülsek bilemiyoruz artık. Durum kötü üstelik biz geleneklerimiz gereği de toplu iftarlar, sahurlar, ramazan eğlencelerine alıştığımız için şu an böyle buruk bir ramazan yaşamak hepimizi üzüyor.

Çok öncelerdeki o dedelerimizin ninelerimizin anlattığı ramazanları hayranlıkla dinlerdik. Keşke o zamanları görseydik derdik. Fakat artık o eski ramazanları değil de yeni ramazanları hasretiz. İnşallah alınan yasakların bir faydası olur ve bayramdan sonra biraz rahat nefes alırız. Zira hepimiz çok bunaldık.

Kısmi kapanma sadece bizlere değil ekonomiye de büyük etki ediyor. Bakalım Türkiye bu kapanmalardan ekonomisi yara almamış şekilde çıkabilecek mi? Vakalar azalacak mı? Eski normalimize geri dönebilecek miyiz? İlerleyen günlerde göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here