Hasan Çetin, ekibiyle göreve hazır

0
1260

ÖZEL HABER – Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkan adayı Hasan Çetin, Haziran ayında yapılması beklenen genel kurulda genç ve dinamik bir ekiple göreve gelerek, hayvan yetiştiricilerinin birikmiş sorunlarına neşter vuracaklarını söyledi. Çetin, “Hayvan yetiştiricimizin en büyük sorunu yem fiyatları ve verimsizlik. Biz şeffaf bir yönetimle, eğitim, bilgilendirme çalışmalarıyla hayvan yetiştiricilerimizin daha çok kazanmaları için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde dört yıldır yönetim kurulunda görev alan ve Haziran ayında yapılması beklenen genel kurulda Başkan adayı olan Hasan Çetin, hedeflerini HABERCİ’ye anlattı.

“HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİ BÜYÜK SIKINTIDA”

Balıkesir’in tarım ve hayvancılıkta Türkiye’de ilk üçte iken son yıllarda Konya ve İzmir gibi illerin gerisine düştüğünü kaydeden Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkan adayı olan Hasan Çetin, “Balıkesir’de hayvan yetiştiricileri ve çiftçilerimizin en büyük sorunu yem maliyetleri. Geçtiğimiz yıl 50 kilogramlık yem 80 lira iken bu yıl 150 liraya yükseldi. Üreticilerimizin bilgilendirilmesi lazım. Türkiye geneli hayvan başına süt ortalaması 17 litre. Bunu 25 litreye çıkartmamız lazım. Birlikler üreticilere sahip çıkamıyor. Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üye sayısı 8 binlerden 5 binlere geriledi” dedi.

“HİZMET KALİTESİNİ ARTTIRACAĞIZ”

Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde göreve geldiklerinde hizmet kalitesini artıracaklarına dikkat çeken Çetin, “Üyelerimizi öncelikle hayvanlarını besleme, hayvan sağlığı konularında eğitimler düzenleyeceğiz. Balıkesir maalesef ürettiği tarım ve hayvancılıkta hak ettiği katma değeri kazanamıyor. Balıkesir’de üretilen tarım ve hayvancılık ürünlerini hammadde olarak satıyoruz. Balıkesir’e has kuzu etimizi, sütümüzü, peynirimizi, zeytinyağımızı daha çok gelir getirecek şekilde dönüştüremiyoruz. Göreve geldikten sonra ilk 4 yılda birliğin çalışma sistemini değiştireceğiz. Personel ve araç eksiğimiz var kısa sürede bunları tamamlayıp, il genelinde hayvan yetiştiricilerimizi bilgilendirmeye başlayacağız. Şu an Birlik maalesef çiftçilerimizden kopuk. Tüm çiftçilerimizin görüşlerini alarak şeffaf bir yönetim anlayışı sergileyeceğiz.

“ÜYE AİDATLARINI DÜŞÜRECEĞİZ”

Üyelerimizden alınan aidatlar yüksek. Günümüz şartlarına göre üye aidatlarını düşüreceğiz. İşimizdeki tecrübeleri Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne aktarıp Balıkesir hayvancılığı daha iyi noktaya taşıyacağız. Genç ve dinamik bir ekibimiz var. 7’si yönetim, 3’ü denetim kurulunda olmak üzere 10 kişilik yönetim kurulumuzla birlikte tüm üyelerimizin dertlerine derman olacağız” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here