Hasan Yançıl, can suyu kredisi istedi

0
112

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinden etkilenen esnaf ve sanatkarların yeniden ayağa kaldırılması için faizsiz ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmesini istedi.

Yançıl, salgın kısıtlamalarının kaldırılmasıyla esnaf ve sanatkarların ekonomiye yeniden kazandırılması gerektiğini bildirdi. Çarkların dönmesi için esnaf ve sanatkarların ayağa kaldırılması gerektiğini ifade eden Hasan Yançıl, “Salgının cefasını en çok çeken kesim olan esnaf ve sanatkarların biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli, 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli” dedi.

“BİRİKMİŞ BORÇLAR, SSK VE BAĞKUR PRİMLERİ ÖDENEMİYOR”

Yançıl, açıklamasında esnafa yönelik son can suyu kredisinin 13 yıl önce verildiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Faaliyetleri tamamen durdurulan esnafın sıfır faizli krediden yararlanmasının önü açılmalı. Kısıtlamalar nedeniyle çok sayıda esnaf büyük sıkıntı yaşadı. Şimdi bu sıkıntılı sektörlerdeki esnaf, yapılandırmaya rağmen birikmiş borçlarını, SSK ve Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor. Esnafın birikmiş borçlarını kapatması için can suyu kredisi olmazsa olmaz. Esnafa sağlanan her türlü desteğin ekonominin çarklarını döndürdüğü ve piyasaya olumlu yansıdığı unutulmamalı.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here