Hasan Yançıl: Esnafın dayanacak gücü kalmadı

0
123

Balıkesir Bakkallar Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, esnafın yaşadığı zor günlerin artık dayanılmaz hale geldiğini, esnafa başta hükümet olmak üzere herkesin destek vermesi gerektiğini söyledi.

“ESNAF, ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR”

Geçen yıl Mart ayından bu yana devam eden Pandemi sürecinin şüphesiz en çok Esnafları etkilediğini, esnafların zor günler geçirdiğini ve daha da zor günlerin beklediğini anlatan Yançıl, “Esnafların devlete hiçbir yükü olmadığı gibi işçi çalıştırarak, istihdama vergi ve SSK primi ödeyerek ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Çoğu işyeri kapalı, açık olanlarında önemli bir kısmı siftahsız işyerlerini kapatıyor. Kapanan işyerleri her geçen gün artıyor” diye konuştu.

“ZOR DURUMDA OLAN ESNAFLARA DESTEK OLUN”

Yançıl, açıklamasında esnafa destek olunmasını istedi. İşyeri sahiplerine çağrıda bulunan Yançıl, “İhtiyacınız yoksa kapalı olan işyerinden kira almayın veya en az seviyelere düşürün. Her türlü ihtiyaçlarınızı küçük esnaflardan ve yerel esnaflardan karşılayın” diye konuştu.

“ESNAF VEFALIDIR”

Esnafın vefalı olduğunu, zor gününde yanında olanı asla unutmadığını anlatan Yançıl, “Esnafın, acil desteğe ihtiyacı var” dedi. Yançıl, açıklamasında kredilerin çok acil ertelenmesini isteyerek, “Esnafa 2 yıl ödemesiz, faizsiz nakit destekleri sağlanmalıdır. İş yeri kapalı olan esnaflara, kapalı olduğu süreler için destek olunmalı. Bu süre zarfında kira, stopaj yükü de kaldırılmalı. Ertelenen kredilerin ödeme zamanı geldi ama ortada bir ticaret olmadığı için bunu karşılayacak para yok. Ödemeler geldi ama iş yok, iş yerleri kapalı. Pandemi süreciyle başlayan bu zorlu sürecin esnafın üzerinde ne denli ağır bir yük bıraktığını görmek zor değil. O yüzden bu beklentilerimizin ivedilikle karşılık bulmasını istiyoruz” diye konuştu.

“ESNAFA KAPALI OLDUKLARI SÜRECE BİR ASGARİ ÜCRET TUTARINDA DESTEK VERİLMELİ”

Esnafın bu sıkıntılarını aşılabilmesi ve ayakta kalabilmesi için acil desteğe ihtiyaç olduğunu anlatan Yançıl, “Esnaf, evinde oturdu ve bekledi. En azından şu süreç içerisinde sosyal güvenlik yüklerinin fonlardan karşılanması veya istenmemesi de en büyük taleplerimizden biridir. Çünkü bugün bizim Bağ-Kur primi dediğimiz 4/B sigortalılarımızın ödemek zorunda olduğu aylık prim bin 200 lira civarında. Esnaf evinde tencere kaynatacak parayı bulamazken, insanlar geçimini sağlayamazken, bu yüklerin esnaftan istenmesi birçok esnafın kepengini kapatmasına ve belki bir daha açmamasına sebep olacak. Bu bakımdan, şu an bile fiilen kapalı olan esnafa doğrudan destek istiyoruz. Bu insanlarımıza kapalı oldukları sürece bir asgari ücret tutarında destek olunmalı. Kapalı olan ve gelir kaybına uğrayan esnafa kademeli de olsa, doğrudan gelir desteği sağlanmalı. Aksi durumda esnaf gerçekten bir daha ayağa kalkamayacak duruma gelecektir. Esnafın büyük sermayesi yok. Esnaf, halk deyimiyle ‘elinden emekli’ dediğimiz, çalışırsa ve iş yerinde bir işle uğraşırsa, geçimini sağlayabiliyor. Onun dışında başka bir yerden gelirleri olmadığı için ayakta durmaları çok zor. Şu an birçok esnaf, fiilen kapalı durumda ve bu esnafların kiraları var, diğer ödemeleri var, senetleri var, çekleri var. Kısacası üzerlerindeki yük var da var. Çoğu esnaf, geçen seneden yaza hazırlık yaptı, ödeme yükümlülüğünün içine girdi ve bu hazırlıkların hepsi ellerinde kaldı. Eğer bu taleplerimiz karşılanırsa, esnafımız en azından bir nebze de olsa yükümlülüklerini yerine getirir, biraz olsun nefes alır ve tekrar ayağa kalkmaya çalışır. Bizler esnaf yöneticileri olarak, esnafların sorunlarını takip ediyoruz. Onların sıkıntılarına ve acılarına ortak olmak bizim asli görevimiz. Sıkıntılarımızı üst kurum ve kuruluşlarımıza bildiriyoruz. Devletimizin de bu yönde iyi çalışmalar içinde olduğunu umuyor ve bekliyoruz. Aklıselim hareket edip, bu zor günlere rağmen sağduyulu davranıyoruz. Esnaflarımıza bu zor günlerde kolaylık ve sabır diliyoruz. Birlik ve dayanışma ile bu zor günler inşallah en kısa sürede geçecektir” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here