Hasan Yançıl: Yapılandırmada büyük fırsatı kaçırmayın!

0
117

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, devlete borcu olanlar için büyük fırsat sunan yapılandırma yasası ile milyonları ilgilendiren Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisini geciktiren, yatıramayanlar için de bir dizi kolaylık sağlandığını söyledi.

Kritik yapılandırma düzenlemesinin yasalaştığını ve borcu olanlara müjde niteliğinde olan imkanın tüm detaylarının belli olduğunu anlatan Yançıl, “Yapılandırma ile Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergi borçlarının silinmesi söz konusu değil. Peşin ödeme, taksitli seçeneklerde vatandaşlara büyük kolaylık sağlanıyor. Düzenlemeye göre 30 Nisan da dahil bu tarihten önce Emlak Vergisi borcu bulunanlar yararlanabiliyor. Yapılandırmaya konu borçların asıllarının yapılandırma kapsamında ödenmesi koşuluyla ceza, faiz, gecikme zammı alacaklarının tamamı siliniyor. Sadece alacak asılları ile Yİ-ÜFE farkı ödenecek” bilgisini verdi.

“BEYANNAME VERİLMESİ GEREKİYOR”

Emlak vergisinde tarh etme görevinin, Belediyelere ait olduğunu, yıl içinde gayrimenkul satın alanların yılsonuna kadar belediyelere “Emlak Vergi Bildirimi” vermesi gerektiğini anlatan Yançıl, “Alıcının Emlak vergisi ödeme mükellefiyeti satın aldığı yılı izleyen yıldan itibaren başlıyor. Satış yılına ait vergiyi ise satıcı ödüyor” diye konuştu.

“31 AĞUSTOS SON GÜN”

Yançıl, Vergi, borç yapılandırmasından yararlanmak isteyenlerin 31 Ağustos’a kadar başvurularını tamamlaması gerektiğini hatırlattı. Açıklamasında, başvurunun ardından anaparayı ilk taksit süresi içinde ödeyenlerden gecikme faizi yerine hesaplanan enflasyon farkının yüzde 90’nının silineceğini ve yalnızca yüzde 10’unun alınacağını anlatan Yançıl, “Borcunu taksitlendirip ikinci taksit süresi içinde kalan paranın tamamını ödeyenlerin de enflasyon farkının yarısı silinecek” dedi.

“YAPILANDIRMA BOZULMASIN”

Yapılandırma yasasına göre, anapara ve enflasyon farkından oluşan tutara, taksit sayısına göre katsayı uygulanacağını ifade eden Hasan Yançıl, sözlerine şöyle devam etti: “Yapılandırmada 6 eşit taksit için yeni katsayı yüzde 1.09, 9 taksitte yüzde 1.135, 12 eşit taksitte yüzde 1.18, 18 eşit taksitte yüzde 1.27 olarak uygulanacak. İlk iki taksiti süresinde ödemeyen, eksik ödeyenin yapılandırması bozulur. Vergi ve cezalarını birlikte ödemek durumunda kalınır.”

“TEMİNAT İSTENMEYECEK”

Yapılandırmadan yararlanmak için herhangi bir teminat istenmeyeceğini kaydeden Yançıl, “Yapılandırmadan önce tatbik edilen hacizler, yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılacak. Yapılandırılan borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak. İl özel idareleri ve spor kulüplerince yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilecek” bilgisini verdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here