Havamız bozulmasın!

0
337

Balıkesirspor’un 3-0 kazandığı Adanaspor karşılaşmasının bu kadar rahat geçeceğini büyük ihtimal kimse tahmin etmiyordu ama belki de futbolun bu kadar cazip olmasının sırrı da burada yatıyor.

Aslında Adanaspor maçına kadar, Balıkesirspor ile ilgili tahmin edilemeyen o kadar çok şeyin yaşandığı bir sezon başlangıcı oldu.

Nuno Andre Coelho dosyasının kapatılması, FIFA tarafından verilen transfer yasağının kaldırılması o kadar zor görünüyordu ki sokaktan geçen yüz kişiye sorsanız büyük çoğunluğundan “Mümkün değil” cevabı almanız kaçınılmazdı.

Portekizli oyuncunun sorununun çözülmesi ile gözler, transfer tahtasına çevrildi. Tam umutlar tükenmişti ki Balıkesirspor’dan son dakika golü geldi ve Balkes’in oyuncu kadrosu 12 yeni transferle güç kazandı.

Bu arada başlayan TFF 1. Lig’de ilk galibiyetini Büyükşehir Belediye Erzurumspor karşısında alan Balıkesirspor, dikkatleri üzerine erken çekti.

Ben dahil birçok kişinin “İlk 5 haftada çok zor puan alır” deyip, hemen ardından da “Küme düşmesek” diye dua ettiği Balıkesirspor, Adanaspor maçıyla birlikte sahasında oynadığı 5 maçı da kazanıp, 9 maçta 16 puana ulaştı.

Birileri çıkıp da “Ben, bekliyordum” derse, sakın inanmayın…

Beklenenden kolay geçtiğini yazdığım Adanaspor maçı, dramatik bir başlangıca sahne oldu. Maçın ilk gol pozisyonunu Utku Şen ile konuk takım buldu. Balıkesirspor’un başarılı ve tecrübeli kalecisi Andrija Vukovic’in gol izni vermediği top, direğe de çarparak oyuna döndü. O pozisyon gol olsa, belki de çok farklı şeyler yazacaktık.

Hemen ardından da Adanaspor kalecisi Goran Karacic ile karşı karşıya kalan İbrahim Halil Çolak, topu rakibinden kurtarınca, ceza alanı dışına çıkmış olan Boşnak kaleciye düşürmekten başka çare kalmadı. Pozisyonu doğru yorumlayan maçın hakemi Ramazan Keleş, serbest vuruşu verip, Adanaspor kalecisini tribüne gönderdi.

Bu durum, turuncu-beyazlıların oyun planlarını ve maç motivasyonunu bozmaya yetti. Adanaspor, gardını alamadan Okan Alkan’ın tavana astığı top, moralleri de yerle bir etti. Rahmi Anıl Başaran’ın şutu ise dramatik tabloya nokta koydu.

Kurallar izin verse ve maçın hakemi turuncu-beyazlı oyunculara, “Tamam mı, devam mı” diye sorabilse, tüm Adanasporlular, “Bitir de gidelim” derdi.

Onların yaşadığı bu durum, Balıkesirsporlu oyuncuları da duygusallaştırdı. Topu ve oyunun kontrolünü elinde tutan kırmızı-beyazlılar, zaman zaman el frenini çekse de Antonio Mrsic’in serbest vuruştan kazandırdığı golle yakaladığı 3-0’lık üstünlüğü maçı sonuna taşıdı.

Böylece sahasında oynadığı maçlarda 5’te 5 yapan kırmızı-beyazlılar, maçın sonunda galibiyet sevincini taraftarlarıyla doyasıya yaşarken, rakiplerine de ‘Buradan çıkış yok’ mesajını bir kez daha gönderdi.

Sahaya baktığımız zaman her şey yolunda görünüyor ama işin aslı öyle değil. Oyuncular kazandıkça, galibiyet primi hak ediyor ama terinin karşılığı alamıyor. Adanaspor maçı öncesinde 3’er maç primi alacağı olan oyuncular, bu sayıyı 4’e çıkardı.

Bu da yaklaşan tehlikenin büyüklüğünü gösteriyor…

Önümüzdeki günlerde Balıkesirspor’un en büyük rakibi ligdeki takımlardan ziyade yine ekonomik sorunlar olacak. Oyuncuların alacaklarının ödenmemesi, el bombasının pimini çeker ve ortada bırakır. Nerede, ne zaman hatta kimin elinde patlayacağı da belli olmaz.

Bu korkuyla yaşanamayacağına göre pamuk ellerin bir an önce cebe gitmesi gerekiyor ki yakalanan güzel hava bozulmasın. Yoksa önümüz kış, havanın ardı bozuk.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here