Havran, Balıkesir’in ‘Sakin Şehri’ olacak

0
700

Büyükşehir Belediyesi ile Havran Belediyesi arasında Havran’ın ‘Sakin Şehir’ Turizm Ağı’na katılması konusunda işbirliği protokolü imzalandı. Unvanın alınması halinde yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kentlerin kendilerini değerlendirmeleri ve farklı bir kalkınma modeli fikrini savunan ‘Sakin Şehir’e Balıkesir’den ilk üye Havran olacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Havran Belediyesi arasında ‘Sakin Şehir’ protokolü imzalandı. Havran Belediyesi’nin ‘Sakin Şehir’ Turizm Ağı’na başvuru sürecinin takibini yaparak rehberlik edecek olan Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte Havran’a tam destek verecek.

Nüfusu 50 binin altındaki kentlerin üye olabildiği uluslararası bir belediyeler birliği olan ‘Sakin Şehir’, 1999 yılında İtalya’nın Greve’in Chianti kentinde kuruldu.

Küreselleşme karşısında birbirine benzeyen şehirlerin özgünlüklerini korumalarını sağlamak ve hızlı yaşamın insanlar ve doğa üzerindeki yıpratıcı etkisinden korunmak amacını taşıyan birliğin 30 ülkeden 252 üyesi bulunuyor.

Türkiye’den 18 kentin dahil olduğu ‘Sakin Şehir’e ilgi her geçen gün artıyor. Kentlerin yerel değerlerini korumayı ve kent sakinlerinin yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen ‘Sakin Şehir’e başvuru sürecinde Havran’da yavaş yaşam, kent ruhu, yavaş yemek ve sürdürülebilir kalkınma konusunda Büyükşehir Belediyesi ve Havran Belediyesi işbirliğinde çalışmalar yapılacak.

TÜM EKSİKLİKLER TAMAMLANACAK

‘Sakin Şehir’ başvurusu, adaylık süreci ve unvanı alınması halinde Havran enerji ve çevre politikaları, altyapı politikaları, kentsel yaşamın kalitesi ile ilgili politikalar, tarım, turizm ve zanaatkarla ilgili politikalar, misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için politikalar, sosyal uyum ve ortaklıklar konusunda tüm eksikliklerini tamamlayacak. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here