Hedef ilk 10

0
81

Teknoloji Buluşmaları toplantısında konuşan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, “e-ticaret yapan şirket sayımızı, ticaret hacmimizle Türkiye’deki ilk 10 il arasında olmayı hedefliyoruz. Bunu başarmak için de var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz” dedi.

Balıkesir Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası’nın ev sahipliğindeki Teknoloji Buluşmaları toplantısı Avlu Balıkesir’de yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, e-ticaretin önemine dikkat çekti.

“E-TİCARET HACMİ GİDEREK BÜYÜYOR”

Kula, “Dünyada dijital dönüşümle birlikte e-ticaret hacmi giderek büyümektedir. Bildiğimiz anlamda ticaret artık yerini hızla e-ticarete ve e-ihracata bırakmaktadır. Bizlerinde iş dünyası olarak bu gelişmelerin dışında kalmamız düşünülemez. Bizler Balıkesir ili oda ve borsaları olarak üyelerimizin e-ticaret hakkında bilgilerinin artırılmasın gerekliliğinden yola çıkarak 2018 yılı yaz ayından itibaren e-ticaret eğitimleri serisini başlatmış bulunmaktayız.

İlimizin bu anlamda potansiyelini tespit etmeye ve geliştirmeye yönelik çalışmalar kapsamında TOBB e-ticaret Konseyi ile ortaklaşa olarak dijital yolculuk projesi kapsamında e-ticaret eğitimlerini gerçekleştirdik. Bu eğitimlerde üyelerimize tüm e-ticaret ve e-ihracat süreçlerini kapsayacak şekilde ürün tanıtımının yapılması, ürün satışı ve tahsilat yöntemleri konularını da içeren detaylı eğitimler verildi. Daha sonra Türkiye’nin önemli e-ticaret siteleriyle iş birlikleri oluşturarak bu platformların tecrübelerini üyelerimize aktarılmasına yönelik eğitimlerimiz devam etti. Bizler bu eğitimler ile giderek dijitalleşen dünyada üyelerine farklı bakış açılarından e-ticaret bilincini kazandırmayı ve üyelerinin iş hacimlerini artırmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Balıkesir Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası olarak; üyelerimizden yoğun ilgi gören e-ticaret eğitimleri seviyesiyle bugün bir yenisiyle daha devam ediyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğu’nun teşrifleriyle bizleri onurlandırdığı Türkiye Teknoloji Buluşmalarını Balıkesir’de düzenlemekten ve e-ticaret konusunda Türkiye’nin en yetkin isimlerini burada ağırlıyor olmaktan büyük mutluluk duymaktayız.

“VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”

Bizler; valimiz, büyükşehir belediye başkanımız, ilçe belediye başkanlarımız, ilimizdeki tüm oda ve borsalar ile e-ticaret yapan şirket sayımızı, ticaret hacmimizle Türkiye’deki ilk 10 il arasında olmayı hedefliyoruz. Bunu başarmak için de var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz” dedi.

Ticaret Odası üyelerinin dış ticarette karşılaştıkları sorunlara çözüm bulması, yol gösterilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğiyle iş birliği yaparak Dış Ticaret Ofisi’ni hayata geçirdiklerini kaydeden Kula, sözlerine şöyle devam etti:

“Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi kapsamında makine ve tarım makineleri sanayine yönelik Ur-Ge projemizi de hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki dönemde de üyelerimizin ticaretlerine katkı sağlamaya yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi yaklaşık 570 hektar alana kurulmuştur. Toplamda 123 firma ve 8 bin çalışanı ile bölge ekonomisinde etkin rol oynamaktadır. Organize Sanayi Bölgemiz bugün genişleme sürecinde olup, mevcut alana 760 hektar daha eklenecek ve toplam alan bin 330 hektara çıkarılacaktır. Genişleme süreci tamamlandığında bölgedeki yeni çalışan sayısının 20 bini aşacağını tahmin etmekteyiz. Bu da genişleme süreci sonunda Sayın Cumhurbaşkanımızın Balıkesir’de de ifade etmiş olduğu 20 bin ek istihdamın gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Bu noktada Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişme sürecinde sizlerin desteğine büyük ihtiyaç duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bizler sanayileşmeyi, yatırım yapmayı bisiklete binmek gibi görüyoruz. Bisikletin pedallarına bastıkça yol alıyoruz: Pedallara basmadığımız zaman önce sabit hızla ilerleyip, sonra hızımız yavaşlıyor ve daha sonra da maalesef bisikletten düşüyoruz. Biz Balıkesir iş dünyası olarak bisikletten düşmek istemiyoruz. Bisikleti var gücümüzle ileriye doğru sürmek istiyoruz. Bundan dolayı sizin katkılarınız bizim için çok değerli, desteklerinizi bekliyoruz.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here