Hekimlerden istifaya davet

0
120

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, yaptığı açıklamada hekimler olarak ölümü göze alarak yaptıkları mücadele sürecinde pervasızlığa göz yuman sorumluları istifaya davet etti.

Yaşanan gelişmeleri görev kusuru, görevi ihmal, görevi kötüye kullanma olarak değerlendiren Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Salgın hastalıkla mücadele sürecinin gereği gibi yönetilmemesi, çelişkili açıklamalar, şeffaf olmayan uygulamalar, zamanında aşı temin edilememesi, sık sık aşı periyotlarının değişmesi, yapılan bilim dışı uygulamalar yöneticilere güveni sarsmış ve aşı tereddüdüne neden olmuştur. Algı yönetimiyle yazılan başarı hikayeleri inandırıcılıktan uzaktır. Canı pahasına çalışan sağlık görevlilerinin, bu uğurda harcanan emeğin boşa gitmesine neden olacak politikaları protesto ediyoruz” dedi.

“AFFETMİYORUZ”

Tüm önlemleri alıp maske ve fiziksel mesafe kurallarına uyarak halkı aydınlatmak amacıyla yapacakları basın açıklamalarını engelleyen, Tabip Odaları’nın genel kurullarına izin vermeyenlerin lebaleb kongreler yaptıklarını hatırlatan Uçan, “Affetmiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdi.

“PANDEMİ MÜCADELESİNE VURULAN EN BÜYÜK DARBE”

Yöneticilerin, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddelerini uygulamayıp kendi yayınladıkları genelge hükümlerinin, koydukları kuralların, ulaşım konusunda alınan önlemlerin çiğnenmesine onay verdiklerini öne süren Uçan, “Toplum sağlığını hiçe sayarak maskesiz, mesafesiz, testsiz, aşısız şekilde bir araya gelenlere göz yummak pandemi mücadelesine vurulan en büyük darbedir. Aşısız halde Covid-19 enfeksiyonuna yakalananlarda ölüm riskinin 11 kata kadar artabildiği bilimsel bir gerçektir. Aşı olmamak bireysel özgürlük şeklinde değerlendirilerek basite indirgenemez. Toplum sağlığını olumsuz etkileyecek bu uygulamalar bulaş zincirinin kırılmasına engel olarak pandemi sürecinin uzamasına, hasta sayısının çoğalmasına, yoğun bakıma yatış ve ölümlerin artmasına neden olacaktır” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here