Her türlü desteğe hazırız

0
74

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ‘Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları Reform Paketi’nin iş dünyası için çok önemli olduğunu söyledi. Kula, “Hükümet tarafından verilecek olan desteklemelerle küçükbaş hayvan varlığının, 45 milyondan 100 milyona ulaşması halinde piyasada yaşanan et açığı sıkıntısı çözülecek. Hükümetin ekonomik paketine her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Balıkesir Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kula, açıklanan yeni ekonomik paket ile bankacılık alanında yapılacak olan yeniliklerle finansmana erişim konusunda da piyasaların rahatlayacağını söyledi.

“FİNANSMANA ERİŞİM KOLAYLAŞACAK”

Başkan Kula, “Bakanımızın açıklamasında belirttiği gibi özel bankaların kar payı dağıtımı yerine karlarını sermayelerine ekleyecek olmaları, kamu bankalarına da 28 milyar lira tutarında Devlet İç Borçlanma Senedi verilerek Sermaye Rasyolarını düzeltecek olması, finansal açıdan daha güçlü bir Bankacılığı ortaya çıkaracak, finansmana erişim kolaylaşacak ve yatırımların sürdürülebilirliği sağlanacaktır. İş dünyamız açıklanan Reform Paketi büyük bir memnuniyetle karşılamıştır. Her zaman olduğu gibi ekonomide, tarım ve hayvancılık alanında Devletimizin yapacağı çalışmalara Ticaret Borsası olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

“BORSA OLARAK HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”

Kula yaptığı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanımızın açıkladığı Reform Programı, Küçükbaş Hayvancılık ile ilgili olarak verilecek desteklemelerle, küçükbaş hayvan varlığının 100 milyon adet olarak hedeflenmesi, her zaman hayvancılığın lokomotifi olan ilimiz üreticilerinde ve borsamızda memnuniyet yaratmıştır.

Bilindiği gibi Balıkesir küçükbaş hayvan varlığında her zaman Türkiye’nin üst sıralarında yer almış bunu da Balıkesir Kuzu Eti Coğrafi İşareti ile taçlandırmıştır. Ayrıca ilimiz sahip olduğu yem sanayi ile de önde gelen şehirlerdendir. Bakan tarafından açıklanan Reform Paketinde yer alan önlemler ve desteklemelerle küçükbaş hayvan varlığımızın artacak olması ülkemizin et açığı sorununu da çözecektir” dedi.

BTB Başkanı Faruk Kula, reform paketinde belirtilenlerin gerçekleştirilmesi için borsa olarak her zaman olduğu gibi bugünde her türlü katkıyı vereceklerini söyledi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here