Her zaman devletimizin yanındayız

0
81

Has Romanlar Federasyonu Başkanı Sadettin Altın, ‘Dünya Romanlar Günü’nde yaptığı açıklamada; “Romanlar dışlansa bile, fakirlik ve çok zor şartlar yaşasa bile, hiçbir zaman vatanımıza karşı durmayıp, devletimizin bölünmez bütünlüğü ve  toplumuzun kültürel zenginliği için ne gerekiyorsa yapmıştır. Bundan sonrada devletimiz ve devlet büyüklerimizle her zaman el birliği ile vatandaşlarımız için, ülkemizin menfaatleri için elimizden ne gelirse yapacağız” dedi.

Has Romanlar Federasyonu Başkanı Sadettin Altın, her yıl 8 Nisan’da kutlanan ‘Dünya Romanlar Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada Romanların her zaman devletin ve milletin yanında yer aldığını söyledi. Altın, “Dünya Romanlar Günü Avrupa coğrafyasında yaşayan Romanların uğramış oldukları soykırıma, yaşam koşullarına, toplumda uğramış oldukları dışlanmaya dikkat çekmek amaçlı yapılan bir girişimdir. Bu günün asıl amacı dayanışma, barış ve birlik beraberliktir. Kesinlikle eğlence günü değildir fakat biz Romanlar, yaşadığımız olumsuzluklara bile hoşgörüyle baktığımız ve dünyanın her tarafında yaşadığı ülkenin gülen yüzü olduğumuz için, birçok yerde bu önemli günü çeşitli, etkinlik ve eğlencelerle de kutlayabiliyoruz.

Buradan şunu da belirtmek isterim ki; devletimiz Romanların hayat şartlarının iyileştirilmesi için birçok çalışma ve destekte bulunmuştur. Çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonrada devletimiz ve devlet büyüklerimizle her zaman el birliği ile vatandaşlarımız için, ülkemizin menfaatleri için elimizden ne gelirse yapacağız. Türkiye coğrafyası Romanların ve Roman kültürünün gelişmesi için tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Romanlar dışlansa bile, fakirlik ve çok zor şartlar yaşasa bile, hiçbir zaman vatanımıza karşı durmayıp, devletimizin bölünmez bütünlüğü ve  toplumuzun kültürel zenginliği için ne gerekiyorsa yapmıştır. Bizler aslında dünyadaki diğer Roman kardeşlerimize baktığımızda çok  daha şanslıyız. İyi ki Türkiye’de yaşıyoruz diyebiliyoruz. Geçmişte yaşadığımız sıkıntıları bir daha yaşamayacağımıza eminiz” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here