“Hukuk ve Eczacılık istedik”

0
58

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, üniversite bünyesinde Hukuk ve Eczacılık Fakülteleri kurulması için gerekli başvuruyu yaptıklarını açıkladı. Rektör Kuş, “Öğrencilerimizin kampüse ulaşım sorunu metrobüs tarzı otobüslerle bir an önce çözülmeli. Balıkesir’e ayda 80-100 milyon lira katkı sağlayan öğrencilerimize ulaşım çilesi yaşatmamalıyız” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, HABERCİ’yi ziyaret etti, üniversite ve şehirle ilgili görüşlerini paylaştı. HABERCİ Genel Müdürü Orhan Köken, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Atilla Kaya ve Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Acaröz’e üniversitedeki çalışmaları anlatan Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, şehir merkezinden kampüse giden binlerce öğrenci ve personelin her gün ulaşım sorunu yaşadığını kaydetti.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN ULAŞIM ÇİLESİNİ BİTİRELİM”

Şehir merkezi kampüs arasında ulaşım sorununun çözümü için metrobüs tarzı otobüslerin sefere konulmasının çözüm yaratacağını kaydeden Kuş, “Bir çok öğrenci ve personel sabah işe ve derse yetişmek için 06.00’da yola çıkıyor, kuyrukta bekliyor. Bu sorun metrobüs tarzı araçlarla çözülmeli” dedi.

“ŞEHRE AYLIK KATKI 80-100 MİLYON”

Balıkesir Üniversitesi’nin 40 bini aşan öğrencisinin şehre ayda 80-100 milyon lira katkı sağladığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Kuş, “Pandemi döneminde üniversitede yüz yüze eğitime ara verilince üniversite öğrencilerinin şehir için varlığı ve önemi bir kez daha gün yüzüne çıktı. Lokantacısından kafecisine, berberinden taksicisine kadar tüm esnafımız üniversite öğrencilerinin şehirde olmayışının sıkıntısını yaşıyor. Pandemi illetinin sona ermesiyle bütün şehir olarak öğrencilerimize daha çok sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

“ŞEHRE KATACAĞIMIZ ÇOK ŞEY VAR”

Balıkesir Üniversitesi olarak şehre katacakları çok şey olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, “Üniversitemizin şehir odaklı olması için çalışıyorum. Üniversite Hastanemizde doktor, hemşire, personel sıkıntımız yok. Hekim sayımız arttığı için yatak sıkıntımız var. 220 yatak kapasitesi bu şehir için çok az. Yatak kapasitemizin 400’e çıkarılması için Strateji Başkanlığına başvurduk. Organ Nakil, Onkoloji ve Obezite Merkezlerini de açmak için yatak kapasitemizi artırmak istiyoruz. Veterinerlik Fakültemiz var buraya Hayvan Hastanesi yapmamız gerekiyor. Üniversitemizde Hukuk ve Eczacılık Fakültelerini açmak için başvurularımızı yaptık” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here