İçişleri Bakanı Soylu Ayvalık’ta konuştu: Üç maymunu oynuyorlar

0
101

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ayvalık’ta ‘Suriye Görev Gücü Değerlendirme Çalıştayı’nda konuştu. Bakan Soylu, “PKK ve DEAŞ ikiz kardeş gibi gelir elde ediyor. Biri bir tarafa kadar getiriyor para alıyor, öteki öbür tarafa geçiriyor para alıyor. Birlikte gelir elde ediyor. Avrupa ve Amerika da üç maymunu oynuyor” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, Ayvalık Küçükköy’de düzenlenen ‘Suriye Görev Gücü Değerlendirme Çalıştayı’na katıldı. Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir karışıklık noktasında, hiçbir coğrafyasında, hiçbir göç geri dönüşünde Türkiye’nin ortaya koyduğu davranışı ve asaleti bulabilmenin, tarihin hiçbir döneminde mümkün olmadığını kaydeden Bakan Soylu, bu davranışın başka örneği olmadığını kaydetti.

Soylu, “10 Ekim 2015 100 kişi, 17 Şubat 2016 29 kişi, 13 Mart 2016 36 kişi, 12 Mayıs 2016 16 kişi, 28 Haziran 2016 46 kişi, 20 Ağustos 2016 57 kişi, 10 Aralık 2016 46 kişi, 31 Aralık 2016 39 kişi. Bu tarihler ve bu sayılar terör saldırıları ve yaşanan can kayıplarını ifade etmektedir. Sadece 14 ay içinde ve 8 saldırılardaki kayıplarımız toplam 369 kişidir. Bunların hiçbiri fiilen üçe bölünmüş Irak’ta, 9 yıldır iç savaş yaşayan Suriye’de veya 20 yıldır terörle anılan Afganistan’da yaşanmamıştır. Bunların hepsi bizim ülkemizde yaşanmıştır. Bunların hiçbiri tek başına yapılan terör eylemleri değil. Bunların hepsi yurt dışı destekli ve kurulumlu, DEAŞ ve PKK gibi küresel terör örgütlerinin işidir. Ana eylem sahaları, yaşam alanları Ortadoğu’dur ve bunlara çizilen ana hedef, bunlara verilen talimat bu bölgeyi istikrarsızlaştırmaktır” dedi.

“BU ADIMLARI ATMAK ŞART”

21’nci yüzyılın gelişmiş medeniyetlerinin Ortadoğu’da istikrarsızlığa ve teröre senaristlik ile rejisörlük yaptığını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklamasına şöyle devam etti: “Elbette bu analizin küresel güçlerle ilgili boyutu keza Türkiye’nin 15 Temmuz öncesi yaşadığı güvenlik süreci, 15 Temmuz’da yaşadığımız elim hadise, bunun yanı sıra maruz kaldığımız göç baskısı, çok sayıda analize konu olmuştur. Burada odaklanmamız gereken konu Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı harekatlarının, bu gelişim süreci içinde bizim için neyi ifade ettiğini doğru tarif edebilmektir. 15 Temmuz sonrasında bizzat Cumhurbaşkanımızın yönlendirmesi ve yönetimiyle uyguladığımız yeni güvenlik konseptimiz, gerçekleştirdiğimiz bu üç harekat ve bu harekatlar doğrultusunda bölgede izlediğimiz ilkeli siyaset, DEAŞ- PKK ve bunların uzantılarına karşı kurduğumuz saha baskısı, içeride terörle mücadelemiz, güvenliğimizin esas itibarıyla sınırlarımızın ötesinde başladığını net şekilde ortaya koymuştur.

Bunu ‘Türkiye’nin orada ne işi var?’ diye düşünenlere anlatıyorum. Libya’ya gidiyoruz, ‘Libya’da ne işin var? Suriye’de ne işin var? Doğu Akdeniz’de ne işin var? Irak’ta ne işin var?’ Keşke bir işimiz olmasaydı ama vekalet savaşına ciro ettikleri, güvenlik sömürgeciliğiyle yönetmeye çalıştıkları 21’nci yüzyılda ayakta kalabilmek için bu adımları atmak şarttır.”

“ONLAR NEREYE VE NASIL GİTTİLER?”

PKK ve DEAŞ’ın ikiz kardeş gibi gelir elde ettiğini bildiren Bakan Soylu, “Biri bir tarafa kadar getiriyor para alıyor, öteki öbür tarafa geçiriyor para alıyor. Birlikte gelir elde ediyor. Avrupa ve Amerika da üç maymunu oynuyor. ‘Maymuna bak’ diyor. Bunun farkındayız. Türkiye’nin bu yatırımları yapmasıyla örgütün bu gelirleri de kesilmiş oldu. Amerika eliyle PKK/PYD, Rakka’ya girdiği zaman oradaki DEAŞ’lılar ne oldu? Bu sorunun cevabını dünyada bir tane aklı başına adam versin. Ne oldu onlara? Onlar nereye ve nasıl gittiler? Dünyadaki terör örgütlerinin dizaynına bakmak isteyen, gözünü okyanus ötesine çevirsin. Avrupa, yumuşaktır; sadece siyasetin zihni tahkimatını yapmakla görevlendirilmiştir. Bir de kendi milli gelirlerinden kazandıklarını okyanus ötesinin talimatıyla istikrarsızlaştırılmak istenen bölgelere para aktarmakla mükelleftir. Görevi de bununla sınırlıdır” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here