“İhtiyaç duyduğunuzda ruhsal destek almaktan çekinmeyin”

0
148

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, her yıl 10 Ekim’de kutlanılan Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde yaptığı açıklamada; “Beden ve ruh sağlığının bir bütün olduğu düşünüldüğünde tam anlamıyla sağlıklı olabilmek için, ihtiyaç olduğunda ruhsal destek almaktan çekinmemek gerekir” dedi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, her yıl 10 Ekim tarihinde kutlanılan Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki temasının Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ‘Eşitsizliklerin Olduğu Bir Dünyada Ruh Sağlığı’ olarak belirlendiğini söyledi.

Keskin, “Dünyada pek çok ülkede ırk, cinsiyet ve etnik köken üzerinden yaşanan eşitsizlikler insanların ruh sağlığı üzerinde de etkide bulunmuştur. Böylesi eşitsizliklerin olduğu toplumlarda ruhsal sıkıntısı olan birçok kişi, hakları olan ve hak ettikleri tedaviyi alamamakta, aileleri ve bakım verenleriyle birlikte damgalanma ve ayrımcılığa maruz kalmaktadır. COVID 19 pandemisi, her yaştan insanı birçok yönden etkilemiş ve enfeksiyon ve hastalık yoluyla, hayatını kaybedenlerin aile üyelerinin yaşadığı yas yoluyla, ekonomik etkileri yoluyla ve yalnızlaşmaya yol açabilecek fiziksel mesafe nedeniyle etkilemeye de devam edecektir.

Beden ve ruh sağlığının bir bütün olduğu düşünüldüğünde tam anlamıyla sağlıklı olabilmek için, ihtiyaç olduğunda ruhsal destek almaktan çekinmemek gerekir. Balıkesir’de Altıeylül, Bigadiç, Edremit’te Sağlıklı Hayat Merkezleri,  Burhaniye, Karesi Bandırma, Ayvalık İlçe Sağlık Müdürlüklerinden ve Devlet Hastanelerimizde Psikiyatri Uzmanlarından ruhsal destek alınabilir. Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanından destek alınmak istenildiğinde Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’ne başvurulabilir” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here