İki devlet, tek millet Balıkesir Üniversitesi’nde

0
50

Azerbaycan toprağı Karabağ’ı düşman işgalinden kurtarmak için sınır bölgesinde vatanı, milleti, dini, devleti, istiklal ve istikbali uğruna canını feda eden Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Mammadagha Safarov’un ailesi ve Azerbaycan’ın Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Balıkesir Üniversitesi’nde duygu dolu anlar yaşadı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim ile birlikte şehit Mammadagha Safarov’un annesi Rana ve babası Balakishi Safarov, Büyükelçilik Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Balıkesir Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. İlter Kuş ve eşi Duygu Tayhani Kuş tarafından ağırlandı.

Azerbaycan heyeti daha sonra şehit öğrenci Mammadagha Safarov’un öğrenim gördüğü Mühendislik Fakültesinde ek binada yer alan ve ismi verilen Konferans Salonuna geçildi. Şehit Mammadagha Safarov’un annesi oğlunun resminin bulunduğu tablo önünde gözyaşlarını tutamadı.

Konferans Salonunda bir konuşma yapan Rektör Kuş, “Balıkesir’e geldiğiniz için şükranlarımı sunuyorum. Mammadagha Safarov üniversitemiz öğrencisiyken Azerbaycan’da kendi vatan topraklarını Ermenistan’a karşı savunurken şehit olmuştur. Şehidimize Allah’tan gani gani rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun” dedi.

Büyükelçi Hazar İbrahim de; “Sayın rektörüm sizler de ona da burada öyle bir eğitim vermişsiniz ve ona vatanın ne olduğunu, ailesinden gelen o duyguları daha da Türk ve Azerbaycan çerçevesinde ne olduğunu yeniden anlatmışsınız. Çünkü onun validesinin bize dediği gibi O sadece Azerbaycan’ın değil, aynı zamanda kardeş Türkiye’nin de bir sevdalısıydı. Şehidimizin adı Balıkesir’de bir liseye de verilecek” diyerek şükranlarını dile getirdi.

Çok duygulanan ve gözyaşlarına boğulan şehidin anne ve babası da evlatlarının adının yaşatılacak olmasından dolayı teşekkür etti. (www.balikesirhabermerkezi.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here