“İktidar tarımı bitirdi, çiftçiyi de terk etti”

0
20

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, iktidarın ‘korkunç bir tarım politikası’ uyguladığı belirterek, “İthalatçı ülke olmak bizim çiftçimizin onuruna dokunuyor. Çünkü biz üreten, kendine yeten bir ülkeyken iktidarın politikaları yüzünden ithalatçı ülke olduk. Balıkesir’de son 10 yılda buğday üretimi neredeyse yarı yarıya düşmüş. İktidar, buğday ithalatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Balıkesir ve ilçelerinde çalışmalarına devam ediyor. Savaştepe’de CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı ve CHP Savaştepe İlçe Başkanı Umut Dinç ile birlikte Belediye Başkanı Turhan Şimşek’i ve Kaymakam Mehmet Yüce’yi ziyaret eden Akın, ilçede salgın ile sürdürülen mücadele ile ilgili  görüş alışverişinde bulundu. Kaymakam Yüce ve Belediye Başkanı Şimşek’e halkın sağlığı için salgınla verdikleri mücadeleden dolayı teşekkür eden Akın, sağlık emekçileri, belediye çalışanları ve güvenlik güçlerine bu mücadele gösterdikleri üstün gayretlerden dolayı minnettar olduklarını söyledi.

Balıkesir Ziraat Odası, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerini de ziyaret eden  Akın, çiftçi ve esnafın çok zor durumda olduğuna dikkat çekti.

Akın, “Çiftçi desteklenmiyor. Bunu ben değil çiftçilerimiz söylüyor. Böyle bir süreçte bile desteklemeleri tam alamayan çiftçilerimiz var. Maliyetler sürekli artıyor ve sürekli bir artış var. İktidar korkunç bir tarım politikası uyguluyor. Destekleme alamayan çiftçiye, girdi maliyetlerinin yüksekliği de zarar ettiriyor. Borçla boğuşan çiftçi toprağını satıyor. Sonuç, ithalata gelip dayanıyor. İthalatçı ülke olmak bizim çiftçimizin onuruna dokunuyor. Çünkü biz üreten, kendine yeten bir ülkeyken iktidarın politikaları yüzünden ithalatçı ülke olduk. Derhal ithalata giden paranın bir kısmını çiftçiye destek olarak verilmeli” dedi.

BALIKESİRLİLER’DEN YEREL ESNAFA DESTEK İSTEDİ

Salgın sürecinde en çok gelir kaybı yaşayan kesimin esnaf olduğuna dikkat çeken Akın, “Salgın öncesi zaten büyük bir ekonomik kriz vardı. Salgınla alınan tedbirler yüzünden özellikle küçük esnafımız ekonomik krizden en fazla etkilenen kesim oldu. İktidarın esnafımıza destekleri yetersiz kaldı. Esnaf yine kendi yağıyla kavruluyor. Balıkesirli hemşerilerim yerel esnafa destek çıkacaktır. Çünkü salgın sürecinde esnafımız zor günler geçiriyor. Balıkesirli hemşehrilerime yerel esnafımızdan alışveriş yapması için çağrıda bulunuyorum” diye konuştu. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here