İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin: Koronadan en çok onlar etkilendi

0
237

İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, Kalp Sağlığı Haftası’nda yaptığı açıklamada, Covid-19 salgınından en çok etkilenenlerin orta yaş ve üstü kişiler olduğunu söyledi. Keskin, “Kaybedilen hastalarda kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon oranları yüksek bulundu. Bu nedenle özellikle bu riskli grubun hastalığa karşı korunması esastır” dedi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, 12-18 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kalp Sağlığı Haftası’nda vatandaşları uyardı. Dünyada kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşanan ölümlerin birinci sırada yer aldığını kaydeden Keskin, kalp ve damar hastalıklarının önemine dikkat çekti.

“KALBİNİZE İYİ BAKIN”

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için tavsiyelerde bulunan İl Sağlık Müdürü Keskin, vatandaşlara yaşlarına uygun egzersiz yapmaları gerektiğini söyledi. Tütün ve tütün mamulleriyle alkolden uzak durulmasına da dikkat çekerek, Covid-19’un en fazla etkilediği kişilerin kalp ve damar hastalıklarına sahip kişiler olduğunu söyledi.

“KALP VE DAMAR HASTALIKLARI BİR NUMARALI ÖLÜM NEDENİ”

Keskin, “Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir.

“DEĞİŞEN YAŞAM ŞARTLARI HASTALIKLARI DA BERABERİNDE GETİRDİ”

Dünyada eğitimle gelir düzeyinin yükselmesi, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenlerden dolayı beklenen yaşam süresinin artması sağlanmıştır. Yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme sıklığında artış meydana gelmektedir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipitlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürele değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması ve stres kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. Yaşlı nüfusun günümüzde giderek arttığı toplumumuzda, sağlık sorunlarının da çocukluk çağı hastalıklarından yaşlı nüfusta görülen bulaşıcı olmayan kronik hastalıklara doğru kaymasına sebep olmaktadır” dedi.

“COVİD-19’DAN EN ÇOK ETKİLENENLER”

2019 yılında başlayıp tüm dünyada milyonlarca insanın enfekte olmasına ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan covid-19 salgınından en çok etkilenenlerin orta yaş ve üstü kişiler olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, sözlerine şöyle devam etti: “Kaybedilen hastalarda kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon oranları yüksek bulunmuştur. Bu nedenle özellikle bu riskli grubun hastalığa karşı korunması esastır.

“SAĞLIKLI KALMAK İÇİN”

Sağlıklı kalmak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için; uyku ve beslenme düzeninize dikkat ediniz.  Ev içinde bile olsa yaşınıza uygun günlük egzersiz yapın. Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın. Alkolden uzak durun. Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin. Kan basıncınızı öğrenin. Kan şekerinizi öğrenin. Tuz kullanımınızı azaltın.

“DOKTORUNUZLA İRTİBATA GEÇİN

Yüksek risk grubunda yer alan kişilerin göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma gibi şikayetleri oluşması halinde en kısa sürede doktor ile mutlaka irtibata geçmeleri hayati derecede önem taşımaktadır.” Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here