İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz: Çalışanlar virüsü dışarıdan alıyor

0
76

ÖZEL HABER – Korona virüs mücadelesinde Balıkesir’de yaptıkları çalışmaları değerlendiren İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, Balıkesir’de toplam pozitif hasta sayısının yüzde 15-20’sini sağlık çalışanlarının oluşturduğunu söyledi. Yavuzyılmaz, “Yatan hastalarımızın yüzde 70’i Atatürk Şehir Hastanesi’nde ancak en az sağlık personelinin pozitif çıktığı hastane de burası. Hastanelerde önlemlerimizi çok iyi alıyoruz, insan üstü mücadele veren arkadaşlarımızın yüzde 80’i virüsü hastane dışından kapıyor” dedi.

İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, korona virüsün ilk görüldüğü günden bu yana aldıkları önlemleri ve verdikleri mücadeleyi HABERCİ’ye anlattı.

“TOPLAM HASTA SAYISININ YÜZDE 15-20’Sİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI”

Balıkesir’de 7’si devlet, 1’i üniversite, 4’ü de özel hastane olmak üzere 12 pandemi hastanesinde korona virüse karşı mücadele verdiklerini kaydeden İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, hastanelerde yatak, yoğun bakım ve sağlık personeli sıkıntısı olmadığını söyledi.

Balıkesir’deki korona virüse yakalanan toplam hasta sayısının yüzde 15-20’sinin sağlık çalışanı olduğunu kaydeden Yavuzyılmaz, “Sağlık personelimizden Yoğun Bakım Servisi’nde yatan yok. Servislerde yatan arkadaşlarımızın durumları iyiye gidiyor. Ben İl Sağlık Müdürü olarak vakaların ilk ortaya çıkmasından itibaren insan üstü çaba sarf eden, doktor, hemşire, sağlık personeli ve hastane görevlilerimiz olmak üzere tüm arkadaşlarıma bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

“YATAK, YOĞUN BAKIM VE PERSONEL SIKINTIMIZ YOK”

Balıkesir’de pandemi hastanelerinde yatak ve yoğun bakım yatağı sıkıntısı olmadığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz, “Sağlık çalışanlarımızı hastalığa karşı korumada test yapmaktan daha çok önlemleri en üst seviyede almak önemli. Koruyucu tedbirlerin doğru alınması çok önemli. Bu virüsün 14 günlük kuluçka süresi var. Önlemlerimiz basit cerrahi maske, 95 maske, koruyucu gözlükler, bone, tulum, tek kullanımlık önlükler, ayak koruyucular ve özel malzemelerin tamamı kullanılıyor. Riske göre önlem alınıyor, bütün servislerin önem derecesine göre aldığı önlemler var. Balıkesir’de pandemi hastanesi olan 12 hastanemizde yatak, yoğun bakım, solunum cihazı ve personel sıkıntımız yok. Hastanelerimizde doluluk oranları yüzde 30-40 seviyesinde, yoğun bakımlarda ise doluluk oranları yüzde 50’ye yakın” diye konuştu.

“BALIKESİR İYİ AMA ÇEVRE İLLERE DİKKAT ETMELİYİZ”

Balıkesir’in en çok vaka görülen ilk 10 il içerisinden çıktığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Balıkesir’de bizim sağlık açısından sıkıntımız yok. Vatandaşlarımızın alınan önlemlere riayet etmesi çok önemli. Balıkesir risk grubunda olan illerin komşusu. Bursa, Kocaeli, Sakarya, İstanbul ve İzmir hastalığın yoğun görüldüğü iller. Balıkesir olarak biz de bu yüzden takibi elden bırakmamalıyız ve açıklanan uyarılara sonuna kadar riayet etmeliyiz. Balıkesir’de sadece Edremit’te birkaç apartman karantinası başlattık.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here