İlber Hoca’yı yağmur altında dinlediler

0
159

Altıeylül Kitap Fuarı’na söyleşi için gelen ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, yağmur altında Balıkesirlilere seslendi. Yağmura rağmen vatandaşlar Ortaylı’nın söyleşisine büyük ilgi gösterdi.

Altıeylül Kitap Fuarı’nda söyleşiye katılan ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, çok önemli bir fuarda buluştuklarını söyledi. Ortaylı, “Memleketimizin adı Karesi Beyliğidir, bizim verdiğimiz bir addır ve aşiret ismidir. Yakın mazide Karesi Sancağıdır. Karesi Sancağının başkenti olan Balıkesir’in kelime anlamı eski hisar, eski kale demektir. Her anlamda öneme haiz olan Balıkesir’in ayrı bir önemi de, eğitim merkezi olmasıdır. Biliyorsunuz İstiklal Harbinin önemli aydınlarından ve tartışmasız Türkiye Cumhuriyeti’nin bir numaralı Eğitim Bakanı Necati Bey’dir. Bu memlekette saygı duyulması gereken insanlardandır. Mustafa Necati’nin yetiştirdiği öğretmenler Türkiye’ye Türkçeyi öğretmiştir; bu İstanbul Türkçesidir. Doğru imla ve temiz Türkçedir. Necati Bey’in ismi verilen Eğitim Enstitülerinden yetişen öğretmenlerden birisinde ben de öğrenim gördüm ve profesörler de dâhil en iyi Türkçe-Edebiyat öğretmenimdi Türkan Hanım ve galiba da buradan mezundur. Maalesef Eğitim Enstitülerini kapattılar.

Onun için bunların diriltilmesi lazımdır. Balıkesir’de gençlerin imtihanlarla yetenekleri tespit edilerek ortaya çıkarılmalı ve ona göre okulların kurulması gerekir. Çünkü burası Türkiye Cumhuriyeti’ni kalkındıran bir eğitimin merkezi olmuştur. Siz burada 1920’lerde 30’larda eğitim görenlerin isimlerini münevverlerin bir listesini elinize alsanız, şaşarsınız kimler var diye.

Mesela bizim Hoca Halil İnalcık buradan mezun oldu, daha birçok sayısız insanlar var. Buranın başka bir toprak olduğunu anlarsınız. Çocuklarınızı Ankara’daki Milli Eğitim Bakanlığının standart programlarına göre yetiştiremezsiniz; burası ayrı bir yer. Dünyanın her yerinde bazı yerler için bazı istisnai uygulamalar söz konusudur. Çünkü deha ve zekâ az bulunuyor. Kabiliyetlerini harcayamazsınız. Bu memleketin kütüphanelerle donatılması gerekiyor. Bu tip kitap fuarlarının teşviki, yapılması sevindiricidir ve devam etmesi lazımdır. Türkiye’de zayıf olan kütüphanedir” dedi.

İlber Ortaylı’ya konuşmasının ardından Vali Hasan Şıldak, Altıeylül Beleidye Başkanı Hasan Avcı ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan  tarafından plaket ve tablo hediye edildi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here