İlle de ince belli olsun

0
141

ÖZEL HABER – Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, çay tiryakilerine seslendi. Bilir, açıklamasında çayın saklanma koşullarından bahsetti. Çay kültürümüzden örnekler verdi.

Çayı, burnunuza gelen ve içinizi ısıtan bir koku. İçtiğiniz zaman size hayatın aslında yolunda gittiğini hatırlatan, zamanı gözünüzün önünden kaldıran ve nereye ait olduğunuzu hatırlatan bir his olarak tanımlayan Bilir, bir çoğumuzun çay içerken tam olarak bunları yaşadığını söyledi. Ülkenin büyük bir kısmının çay tiryakisi olsa da; çay hakkında bildiklerimizin genel olarak sınırlı bir düzeyde kaldığını belirten Bilir, “İyi çay için saklama koşullarına dikkat!” dedi.

“ÇAYI, HAVA ALMAYAN KAP, KUTU İÇERİSİNDE SAKLAYABİLİRSİNİZ”

Özellikle kuru çayın niteliğinin bozulmaması için çayın iyi saklama koşullarında muhafaza edilmesi gerektiğini söyleyen Bilir, bu konuda şunları söyledi: “Nemli ve pis ortamlardan uzakta güneş görmeyen ve mutlaka kuru bir yerde saklanılacak çay, kalitesini uzun süre boyunca koruyabiliyor. Çayı ister ambalajıyla isterseniz de hava almayan kap, kutu içerisinde saklayabilirsiniz.”

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Kalan çay deminin kötü kokuları gidermede kullanabildiğini anlatan Bilir, “Faklı deneyimler için diğer çay türlerini keşfedin” diye konuştu. Tiryakilere, “Sürekli siyah çay içmek zorunda değilsiniz. Yeşil Çay, Beyaz Çay, Oolong Çayı gibi birçok farklı tür siyah çaydan sıkılan kişilere farklı alternatifler sunabilme özelliği gösteriyor” sözleri ile seslenen Bilir, Çayın farklı çeşitlerinin Asya ülkelerinde günümüzde halen meditasyon amacıyla da kullanıldığına dikkat çekti.

İNCE BELLİ BARDAK VURGUSU

Çayın; Osmanlı’nın son devrinde ülkeye girse de, üretimi ve tüketimindeki ivmenin tam olarak Atatürk döneminde hız kazandığını anlatan Bilir, konuşmasını şöyle tamamladı: “Çay içme kültürümüz diğer ülkelerden farklı karakteristik özelliklere sahip. Yıllar önce Türkiye’de üretimi yapıldığı düşünülen ayaksız ve kulpsuz ince belli bardaklarla çay içme alışkanlığı, toplum olarak en büyük keyiflerimizden biri. İnce belli bardağın kıvrımlı yapısı sayesinde çayı daha uzun süre sıcak tutması da içimin keyfini arttıran sıra dışı bir özellik sunuyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here