İmam Birgivi’yi Anlattılar

0
22

Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ‘Balıkesirli Bir İslam Alimi İmam Birgivi Uluslararası Sempozyumu’ 19-21 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Sempozyumun açılışına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı’da katıldı.

Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ev sahipliği yaptığı ‘Balıkesirli Bir İslam Alimi İmam Birgivi Uluslararası Sempozyumu’ 19-21 Ekim tarihlerinde Balıkesir Öğretmenevinde yapıldı. Sempozyumun açılışına Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Baştürk, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit, daire amirleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Sempozyumun açılışı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açılışta konuşan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit, Balıkesir’de yetişmiş ulema ve devlet adamlarının, gelecek nesillere tanıtılması amacıyla Hasan Basri Çantay ile başlayan sempozyum serisinin ikincisini İmam Birgivi ile devam ettirdiklerini söyledi. Bayyiğit, katılımcılara ve sempozyuma destek olanlara teşekkür etti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, İmam Birgivi’nin gördüğü yanlışa müdahale etmekten çekinmeyen bir İslam alimi olduğunun altını çizdi, kendisini doğduğu şehirde anmanın da mutluluk verici olduğunu söyledi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ise yaptığı konuşmada birçok bilimsel etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını hatırlattı, İlahiyat Fakültesinin de kurulmasıyla üniversite olarak bu alandaki eksikliğin kapandığını söyledi.

İmam Birgivi’nin Vasiyetname eserinden alıntılar da paylaşan Rektör Özdemir, sempozyumun İmam Birgivi’nin gerçek değerini günümüze taşımak açısından da önemli olduğuna dikkat çekti.

Sempozyum açılış programı; Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Mahmoud Masri, Harford Seminary’den Prof. Dr. Yahya Michot ve Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Üyesi Prof. Dr. Şerafettin Gölcük’ün konuşmalarıyla sona erdi.

Üç gün süren sempozyumda yurtiçinden ve yurtdışından katılan çok sayıda akademisyen tarafından İmam Birgivi’nin yaşadığı dönem, hayatı ve düşünceleri, ilmi müktesabatı ve konumu; fıkıh alimi, eğitimci, dilbilimci olarak Birgivi, Birgivi’yi etkileyen ve ondan etkilenen alimler gibi farklı konu başlıklarında 99 bildiri paylaşıldı. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here