İnşaat Mühendisleri endişeli!

0
65

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Özcan, İstanbul Kartal da çöken binanın ne ilk ne de son da olmayacağını söyledi. Özcan, “Vatandaşlarımız mühendislik bürolarına 2-3 bin lira versin istemedik diyerek İmar Affını getiren ve buna İmar Barışı diyen bakan gitti ama söylediği barış bizlere huzur getirmedi” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Özcan, İstanbul Kartal da çöken binada vefat eden vatandaşlara Allahtan rahmet, yakınlarına da sabır dilediği açıklamasında imar barışının ardından gelen ölümlere dikkat çekti.

Özcan, “İstanbul Kartal da çöken bina ilk değil, son da olmayacak. Hiç barışta insan ölür mü? Hiç böyle bir şey olur mu? Ne yazık ki olsa olsa bu bizim ülkemizde olur. Bir bina çöktü, dört günde enkazı kaldırılamadı. Elbette kolay değil, elimizden gelen bu kadar. Ancak vatandaşlarımızdan şunu rica ediyorum. Lütfen AFAD Deprem Daire Başkanlığının beklenen İstanbul Depremi ile ilgili açıklamalarını araştırsınlar. Sadece İstanbul da kaç bina yıkılacak, kaç kişi ölecek? Şu anda çöken bir binada yaşadıklarımızın, yaklaşık 50 bin kez tekrarlandığını, o enkazların  altında kalanları düşünebiliyor musunuz? Defalarca çıkartılan İmar Aflarının üstüne son bir kez daha çıkarılan, son denildiği halde bu affın 6 ay daha uzatılmış olması kabul edilebilir mi? Edilebilirse, bu yaşadıklarımızı defalarca kez tekrar yaşayacağımızı herkesin kabul etmesi gerekir.

İçişleri Bakanımızın sorumlular cezasını bulacak demesi yeterli değil, Çevre Şehircilik Bakanımızın da çıkıp İmar Barışı sona ermiştir ve bu ülkede bir daha böyle bir af uygulanmayacaktır. İmar kanununa, Deprem Yönetmeliği ve yapı ile ilgili mevzuatlara uymayanlar ağır şekilde cezalandırılacaktır demesini bekliyoruz. Vatandaşın kendi başına kaçak yapı yapmasını, kaçak kat çıkmasını, yapıda tadilat yapmasını, mühendislik bilimini yok sayarak hareket etmesini ve 1948 yılından bu yana hükümetlerin yasa ve yönetmelikleri çiğneyenleri affetmesini kabul edemiyoruz. 5 kat ruhsatlı bir yapının üstüne 3 kat daha yapılmasını affeden düzenlemeler yerine, bunun gibi binlerce binaya nasıl önlem alacağımızı, deprem bile olmadan yıkılan bu binaları nasıl depreme dayanıklı hale getirmemiz gerektiğini sorgulamamız, planlamamız gerekiyor. Umuyoruz ki bu hazin olay, İmar Politikalarında ranta yönelik uygulamaların son örneği olur. Umuyoruz ki; bu hazin olay yapan, yaptıran, göz yuman ve affeden  için  son ders olur” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here