“İnsanın yedek parçası yok”

0
87

Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Eğitim Sekreteri Hakan Ay, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından her ay açıklanan iş cinayetleri raporunun Mayıs ayı bölümünün açıklandığını söyledi. Ay, rapora göre Mayıs ayında 9’u çocuk, 6’sı göçmen 12’si kadın toplam 163 işçinin iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirdiğine dikkat çekti.

Ölümlerin; en çok tarım, inşaat, taşımacılık, madencilik, belediye/genel işler, ticaret/büro, metal, konaklama/eğlence, kimya ve sağlık işkollarında gerçekleştiğini açıklayan Ay, en fazla ölüm nedenlerinin trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme ve zehirlenme/boğulma olduğunu belirtti.

Mayıs’ta Türkiye’nin 55 şehrinde ve yurtdışında bir ülkede iş cinayeti gerçekleştiğini anlatan Ay, en çok iş cinayetinin İstanbul, Antalya, Bursa, Şanlıurfa, İzmir, Kocaeli, Sivas, Adana, Gaziantep, Kastamonu, Çorum, Erzurum, Konya, Sakarya ve Şırnak’ta yaşandığına dikkat çekti. Ay, açıklamasını şöyle tamamladı: “Ölenlerin 5’i sendikalı işçi, 158 işçi ise sendikasız.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here