İş dünyası nefes alacak

0
252

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Sanayi Odası (BSO) Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu ile Balıkesir Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kula, önceki akşam BTO salonunda Vakıfbank Marmara Bölge Müdürü Bilal Korkmaz ile oda ve borsa üyelerine yönelik olarak kredi protokolü imzaladı.

Protokolle oda ve borsa üyeleri düşük faizli uzun vadeli kredi kullanacak. Kullanılacak olan kredinin 100 milyon liranın üstünde olması bekleniyor.

Kredi Protokolü imza töreninde Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula ve Vakıfbank Marmara Bölge Müdürü Bilal Korkmaz birer konuşma yaptı.

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, imzalanan bu protokolle iş dünyasının nefes alacağını söyledi. Ağustos ayında finans erişiminde sıkıntı olduğunu, bulutların dağıldığını, bunun tüm devlet bankalarının performanslarının büyük katkı sağladığını belirtti.

“BALIKESİR ADAYAN DEĞİL, ÖDEYEN ŞEHİR”

Devlet Bankalarına teşekkür eden Kula, konuşmasında bankacılara yönelik olarak Balıkesir, adayan değil, ödeyen şehir mesajı verdi. Kredi geri dönüşümünde tahsilatın yüzde 98 olduğunu, bu rakamın bir rekor olduğunu belirten Kula, “Bazı bankalar yüzde 26 faizle para alıp, yüzde 50 ile satıyorlar, yok böyle bir dünya. İnsanlar bunu hak etmedi” diye konuştu.

Vakıfbank Marmara Bölge Müdürü Bilal Korkmaz’a, “Bizim üyelerimizden gelen dosyaları imzalayın” mesajı veren Kula, Balıkesir’in adayan değil ödeyen bir şehir olduğunun da altını çizdi.  Kula, kredi protokolü ile finansa daha ucuz erişim sağlanacağını sözlerine ekledi.

“VAKIFBANK, GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN LİDER BANKASI”

Kredi Protokolü imza töreninde konuşan Vakıfbank Marmara Bölge Müdürü Bilal Korkmaz, geçen süreçte BTB, BSO ve BTO Başkanlarının sektörden gelmeleri nedeniyle üyelerinin sorunlarına çare aradıklarını söyledi.

Bunun Balıkesir için bir şans olduğunu anlatan Korkmaz, Vakıfbank’ın Türkiye’nin güçlü ve lider Bankası olduğunu belirtti. Odaların ve Borsa üyelerinin olumsuz süreçte kredi protokolü sayesinde uygun finansa ulaşacaklarını kaydetti. Korkmaz, Vakıfbank olarak oda ve borsa üyelerinin her zaman yanlarında olacaklarını ve destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.

HEDEF, 100 MİLYON LİRALIK KREDİ

Korkmaz, kredi konusunda şu bilgiyi verdi: “Küçük, Orta ve Büyük ölçekli KOBİ’lere yüzde 18.5- 19.5 faizle 60 aya kadar kredi kullandırılacak. 100 milyon liranın üstünde bir kredi kullandırılacağını tahmin ediyoruz. Faiz oranlarının düşmesi halinde kredi rakamları güncellenecek.”

“BEŞ FİRMA YAKIŞMIYOR”

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, burada yaptığı konuşmada oda ve borsa üyeleri için kredi imkanının doğduğunu söyledi. Geçmişte sağlanan krediden 5 firmanın istifade ettiğini belirten Eğinlioğlu, “Beş firma Balıkesir’e yakışmıyor. Balıkesir’in ilerlemesi lazım” dedi.

“KREDİNİN YÜZDE YÜZÜNÜ KULLANDIK”

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ise; geçmişte verilen nefes kredisinin ülkede yüzde 69 oranında kullanılmasına karşın Balıkesir’de yüzde yüz kullanıldığını hatırlattı.

“IZDIRABI BERABER ÇEKİYORUZ”

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula ad; kredi protokolünün hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Ağustos ayından bu yana bulutların dağılmaya başladığını dile getiren Kula, yaşanan bu olumlu gelişmede Devlet Bankalarının rolünün büyük olduğunu söyledi. “Bu ülke bizim. Kötü şeylerin ızdırabını hep birlikte çekiyoruz” diyen Kula, devlet bankalarının yaptığı uygulamaya bazı özel bankalarında başladığını belirtti.

“EKONOMİDE ÇARKLAR DÖNMEYE BAŞLADI”

Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, ekonomide çarkların ciddi anlamda dönmeye başladığını, üretimin arttığını söyledi. Finansa erişimin kolaylaştığını vurgulayan Eğinlioğlu, açıklamaların piyasaya olumlu yansıdığını, mevcut işyerlerinin çalışabilmesi anlamında ciddi katkıların olduğunu belirterek, “Daha iyi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

2.5 Milyon İnsana İstihdam Sözü

Kula, son olarak yaptığı değerlendirmede 2.5 milyon insana istihdam sözü verildiğini hatırlatarak, teşvik paketinde işverenleri ilgilendiren şeylerin olduğunu sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından kredi protokolü taraflarca imzalandı.

PROTOKOL NELERİ İÇERİYOR?

Uygun faizli kredi imkanı ve birçok bankacılık hizmetinde masraf muafiyeti sunan protokol, VakıfBank ile Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası arasında imzalandı. Protokol kapsamında Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası üyelerinin kısa, orta, uzun vadeli, nakdi ve gayri nakdi kredi ihtiyaçları, Bankanın kredi değerlendirme ve tahsis politikaları kapsamında değerlendirilecek. Bu kapsamda KOBİ segmentinde olmak kaydıyla üyelere işletme kredileri, imalatçı/ihracatçı destek kredileri, makine alım kredileri, yatırım kredileri, çevre bankacılığı enerji kredileri ile gayri nakdi krediler uygun maliyetlerle sunulacak.  .

6 Ay Ödemesiz, 60 Aya Varan Vadeler

VakıfBank ile Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası arasında imzalanan protokol ile üyelere 6 ay ödemesiz 60 aya varan vade imkânı sunulacak. KOBİ Dost Kredisi Kampanyası, İş Yeri Edindirme Kredisi ve Araç Kredilerinde aylık 1,64 oran ve kredi tutarı üzerinden %1,50’den başlayan masraf ve komisyon oranları uygulanacak. Katma Değer Üreten İmalatçı- İhracatçı Kredisi’nde yerli malı belgesi olan üyelere 60 ay vadede aylık 1,45 faiz oranı ve kredi üzerinden %1 masraf ve komisyon alınıyor. Protokol kapsamında verilecek Teminat Mektuplarında yıllık %1.25’ten başlayan komisyon oranları alınacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here