İş garantili okula çağrı

0
113

Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası, liseye başlayacak öğrencileri, Organize Sanayi Bölgesi’nde iş garantili Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne davet etti.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış ve Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, liseye başlayacak öğrencileri iş garantili Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih etmeye çağırdı.

BALOSB MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Üç başkan tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde (BALOSB) yer alan Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla proje okulu olarak hizmet vermektedir.

“TÜM ÖĞRENCİLERE BURS VERİLECEK”

Okul Yönetim Kurulunda Balıkesir Ticaret Odamız, Sanayi Odamız ve Ticaret Borsamız yer almaktadır. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından da desteklenen okul, gelişen teknolojiye uyumlu, yüksek öğrenim ve istihdama yönelik eğitim öğretim hizmeti sunmaktadır. 2021-2022 Eğitim öğretim yılı itibarıyla hizmet vermeye başlayacak okula sınavla yerleşen tüm öğrencilere burs verilecek.

Okulun 96 kişilik pansiyon binası tamamlanmıştır. Mesleki Eğitim Atölye binası son teknolojilerle donatılmış olup 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibarıyla kullanılmaya başlanmıştır Meslek Lisesinde hâlihazırda Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Ulaştırma Hizmetleri bölümlerinde öğrenciler eğitim almaktadır. Sanayicilerden gelen talep ile Metal işleme ve Tekstil bölümleri ilave edilmiştir.

Yeni açılan Metal İşleme Teknolojisi alanını tercih eden tüm öğrenciler burslu olmakla beraber okurken mesleklerini icra edip beceri kazanacaklar. Tekstil Teknolojisi Alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Okulda bulunan mevcut alanlardan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümünün amacı; meteorolojik, mekanik, elektronik ve yazılım bilimleri kullanılarak elektrik enerjisinin üretmek ve endüstriyel kullanım uygulamalarını gerçekleştirecek kalifiye eleman yetiştirmektir. Ulaştırma Hizmetleri bölümü Lojistik dalı ve Sivil Havacılık Dalı olmak üzere iki dala ayrılmıştır. Sivil havacılık ürün veya hizmetlerin hedef pazarlara, daha ekonomik ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasını, uçuş harekâtı yönetimi, sivil hava ulaştırma ve havacılık yönetimi konularını içermektedir.

Lojistik dalı ise siparişlerin alımından mal bedellerinin tahsiline, gümrük ve transit geçiş evraklarının hazırlanmasından depolamaya ve tüm iş süreçlerinin hizmet ile entegrasyonuna kadar çok geniş alanları kapsamaktadır. Endüstriyel Otomasyon ise endüstride otomatik üretim yapan makinelerin bakımı, onarımı, programlanması ve temel olarak imalatı, otomasyon sistemlerinin ağ yapılarını kullanarak üretimin ölçümü, izlenmesi ve denetlenmesi için donanım ve yazılım işlemlerini yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Robot teknolojisinin her alanında yaygın şekilde kullanılmasını sağlamaktır.

“OSB’DE FABRİKALARDA İSTİHDAM EDİLECEKLER”

Okulda verilen teorik eğitimin yanı sıra öğrencilerin pratik eğitimine destek sağlayacak Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi yer almaktadır.  Bu merkez bünyesindeki atölye ve dershaneler ile hem OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atölye ihtiyacı karşılanacak hem de bir meslek sahibi olamamış gençlerin burada düzenlenecek eğitimlerle alacakları sertifikalarla meslek sahibi olmaları sağlanacaktır. Merkezde eğitim almış bu kişiler, daha sonra OSB’deki fabrikalarda istihdam olanağı bulacaklar.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here