“İşini kur, desteği al işinin patronu ol”

0
135

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, 29 yaş altındaki gençler kendi işlerini kurduğunda yıllık 10 bin 592 liralık primini devletin yatırdığını söyledi.

İş kuran gençlerin üç yıl boyunca da her sene 16 bin 550 liralık vergiyi de ödemediklerini belirten Koçak, gençlerin iş bulmaları için sağlanan destekler kendi işini kurmak isteyenler için de geçerli olduğunu ifade etti.

Bağkur kapsamında olan genç girişimcilerin tüm vergi ve primlerinin devlet tarafından karşılandığını anlatan Koçak, “İlk kez kendisine ait bir işyeri açan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) Bağ- Kur’lu olarak kayıt yaptıran 18-29 yaş arasındaki gençlerin 1 yıl boyunca primleri devlet tarafından ödeniyor” bilgisini verdi.

29 Yaş Altındaki Gençlere Devlet Desteği

Gençlerin iş bulmaları için sağlanan desteklerin, kendi işini kurmak isteyenler için de geçerli olduğunu belirten Koçak, gençlere prim desteğinin yanında vergi desteğinin de sağlandığını söyledi. İlk kez bir gelir vergisi mükellefi olarak işyeri açan 18-29 yaş arası gençler için 3 yıllık bir vergi istisnasının bulunduğunu dile getiren Koçak, “Gençler 3 vergi yılı boyunca kazançlarının 75 bin liralık kısmı için gelir vergisi ödemiyor. Burada iş kurdukları tarihte 29 yaşını doldurmamış olmaları gerekiyor” dedi.

İŞTE ŞARTLAR

Koçak, vergi ve prim desteği için aranan şartlarla ilgili olarak şu bilgiyi verdi: “İşe başlamanın kanuni süreçte bildirilmiş olması, kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından idare edilmesi, tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla şartları taşıması, işletmenin üçüncü dereceye kadar akrabalardan devralınmamış olması, mevcut bir  işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.”

UYGULAMA

Koçak, şöyle devam etti: “Bu şartlar yerine getirilince, 75 bin liranın altında kazanç elde edilse bile yıllık beyanname gerekiyor. İstisna, her vergilendirme döneminde yıllık 75 bin lira olarak uygulanıyor. Bunun altında kazanç elde edildiğinde istisnadan yararlanılmayan tutar ertesi yıla devredilmiyor. 75 bin liranın üzerinde kazanç elde edildiğinde ise kalan miktar gelir vergisine tabi oluyor. 75 bin lira matrah beyan eden bir girişimcinin cebinde kalacak miktar 16 bin 550 lira seviyesinde bulunuyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here