İşkur, meslek sahibi yapıyor, iş buluyor

0
87

İŞKUR Müdürü Nazım Balcı, Türkiye İş Kurumu tarafından istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları, toplum yararına programlar ve diğer kurs, program, proje ve özel uygulamalar düzenlendiğini söyledi.

Türkiye çapında 81 Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizleri sonucunda o ilde en çok ihtiyaç duyulan mesleklerin tespit edildiğini ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri tarafından hazırlanan Yıllık İşgücü Eğitim Planları doğrultusunda bu mesleklerde kurs/program düzenlendiğini anlatan İŞKUR Müdürü Nazım Balcı, “Kurum tarafından sunulan aktif işgücü hizmetlerinden yararlanmak isteyen  kayıtlı işsizlere Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri/Hizmet Merkezlerinde görev yapan iş ve meslek danışmanı tarafından danışmanlık hizmeti veriliyor. İş ve meslek danışmanlarının bu hizmeti ile işsizler kendilerine en uygun kurs/programa katılma imkânına sahip olmaktadır” dedi.

İŞKUR’DA HERKESE UYGUN KURS VAR

Müdür Balcı, İŞKUR tarafından açılan kursları şöyle sıraladı: “Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim Programları, Toplum Yararına Programlar. Bunlara ek olarak İŞKUR; Çalışanların Mesleki Eğitimi, Sosyal Çalışma Programı, Özel Politika ve Uygulamalar, Korumalı İşyerleri Projesi, Engelli ve Eski Hükümlüye Kendi İşini Kurma Desteği,  Engellinin İş Bulmasını Sağlayacak Destek Teknolojilerine İlişkin Projeler, Engellinin İşe Yerleştirilmesi, İşe ve İşyerine Uyumunun Sağlanmasına Yönelik Projeler, Engellilerin  İstihdam Edilebilirliklerini Artırmayı Amaçlayan Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Projelerini yürütüyor.”

KARŞILANAN GİDERLER

Düzenlenen faaliyetlere katılanlardan herhangi bir ad altında, herhangi bir ücret ya da katkı alınmadığını ifade eden Balcı, “Faaliyetlere ilişkin tüm giderler İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca faaliyetlerden yararlananlara eğitim ya da katılım süresince yol yemek gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla ödemeler (günlük 20-100 lira) yapılmaktadır. Toplum Yararına Programlarda ise bu ödemeler asgari ücret düzeyinde olmaktadır” bilgisini verdi.

BELGELENDİRME

Kurslara katılanlara, öncelikle uluslararası geçerliliği olan mesleki yeterlilik belgesi verildiğini belirten Balcı, “Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise Milli Eğitim Bakanlığı veya Üniversite onaylı kurs bitirme belgesi veya sertifikası verilmektedir. Eğitim alan işsizler, eğitim aldıkları meslek ve açık iş durumuna göre özel sektör işyerlerinde istihdam edilmektedirler. İşbaşı eğitim programlarına katılanlara İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here