“İşsizlik kronik hale geldi”

0
130

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Haziran ayında genç nüfustaki işsizlik oranının 14 yılın zirvesine çıktığını söyledi. Şehirli, kriz dönemlerinde kıdem tazminatı yükü az olan genç çalışanların işten çıkarıldığına dikkat çekti. 1990 yılından sonra doğup iş hayatına atılanları zor günlerin beklediğinin altını çizdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre Haziran’da Türkiye’de işsizlik oranının geçen yılın aynı ayına göre 2,8 puanlık artışla yüzde 13 seviyesine çıktığını, 15-24 yaş arası nüfusta işsizliğin ise 5,4 puanlık artışla yüzde 24,8’e yükseldiğini söyleyen CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, “Mevsim etkisinden arındırılmış verilere göre ise işsizlikte daha vahim bir tablo ortaya çıktı.  İstatistiklere göre, Türkiye’de Haziran’da mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik yüzde 13,9 ile son 14 yılın zirve seviyelerindeki seyrini sürdürdü” dedi.

“BÜYÜME ARTMADIKÇA İŞSİZLİK DÜŞMEZ”

Aynı zamanda eski bir sendikacı da olan Şehirli, ekonomideki yavaşlamanın genç nüfus işsizliği üzerinde doğrudan etkili olduğunu belirtti.Türkiye’nin potansiyel büyümesinin yüzde 5 olduğunu, yüzde 1-2’lik büyüme performansıyla genç nüfus işsizliğini de düşürmenin zor olduğunu ifade eden Şehirli, siyasi alandaki krizin ekonomik alanda bir kriz yarattığına, bu krizin de işsizlikte ve özel olarak genç nüfus işsizliğinde bu tabloyu ortaya çıkardığına dikkat çekti.

ŞEHİRLİ’DEN İŞSİZ KALMA VURGUSU

İşsizliğin kronik hale geldiğini vurgulayan Şehirli, açıklamasında ekonomik daralmanın işsizlik verileri üzerindeki etkisine dikkat çekti. Şehirli, işsizlik verileriyle ilgili değerlendirmesinde Türkiye’de yüksek enflasyon ve ekonomik daralma yaşandığını, işsizliğin de kronik bir hale geldiğini belirtti.

Şehirli, açıklamasının sonunda şu görüşlere yer verdi: “Üretim yerine rantı, vatandaş yerine yandaşı kollayan keyfi, kuralsız düzenin sonucu milyonlarca insan, özellikle de gençler işsizliğin pençesinde. Sırf mezun olduktan sonra işsiz kalma korkusu yüzünden okulunu kasıtlı devam ettiren gençler var.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here