İşsizlik Maaşı Almanın Şartları

0
119

İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, işsizlik maaşı almanın şartlarını açıkladı. Balcı, belirli bir süre boyunca sürekli olarak çalışan sigortalı işçilerin işten çıkarılmaları halinde İŞKUR tarafından ödenen işsizlik maaşı iş bulma süresi boyunca kişinin bütçesine katkı sağladığını belirtti.

Balcı, maaş artışına bağlı olarak artan işsizlik maaşının kişinin son dört aylık maaşının brüt ücreti üzerinden yüzde 40’ı olarak ödendiğini, bu miktarında asgari ücretin brütünün yüzde 80’ni geçemediğini belirtti

Müdür Nazım Balcı, belli bir süre çalıştıktan sonra işten ayrılan ve belirtilen şartları yerine getiren vatandaşların işsizlik ödeneği aldıklarını söyleyerek, işsizlik ödeneğinin ne olduğunu ve işsizlik maaşı almanın şartlarını şöyle açıkladı: “Sigortalı işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları  halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemedir.”

İŞSİZLİK MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI

“Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası  primi ödemiş olmak, Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.”

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

İşsizlik maaşının aylık kaç lira olduğunun da merak edildiğini belirten Balcı, bu konuda şu bilgiyi verdi: “Asgari ücrete yapılan yüzde 26,05’lik zamla birlikte işsizlik maaşı ödemeleri de artmış oldu. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olan işsizlik maaşı, en düşük 1.015 lira, en yüksek 2.030 lira oldu.”

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Müdür Balcı, ödemenin sigortalı işsizin yapmış olduğu işsizlik ödeneği başvurusu izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırıldığını belirtti. “Sigortalı işsiz, işsizlik maaşını, nüfus kâğıdı ile birlikte herhangi bir PTT şubesine başvurarak her ayın 5’inde alabilir” bilgisini verdi.

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

Balcı’ya, “İşsizlik maaşını kimler alabilir?” diye sorduk. İşte yanıtı: “İşsizlik maaşında bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar, kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılardan isteğe bağlı prim ödeyenler sandıklara tabi sigortalılar ve ülkemizde çalışma vizesi ile çalışan yabancı işçiler işsizlik sigortası kapsamındadır.”

İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Balcı, şöyle yanıtladı: “Sigortalı bir işte çalışırken istek ve kusuru olmaksızın işsiz kalan sigortalının  son üç yıl içinde 600 gün işsizlik sigorta primin olması ve işten ayrılmadan önce en az 120 gün hizmet akdine tabi çalışmış olması koşuluyla hizmet akdinin feshinden sonra İŞKUR’a şahsen ya da www.iskur.gov.tr veya https://www.turkiye.gov.tr/iss. üzerinden başvurulmaları gerekmektedir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here