İşte Şimdi Kaz Dağları Zamanı

0
117

Şu günlerde Kaz Dağları deyince akla siyanürle altın aranması geliyor.

Oysa mevsim olarak Kaz Dağlarında gezip görmenin tam zamanı. Hem doğanın keyfini çıkarmak hem de söylentileri yerinde dinlemek iyi olur.

Şunu söylemek gerekir ki Kaz Dağları temiz havası, yemyeşil doğası, zengin fauna ve florasıyla Türkiye ve Dünya’nın en önemli doğal güzelliklerinin başında geliyor.

Kaz dağlarının en önemli özelliği ise Alpler’den sonra oksijenin en fazla olduğu yerler arasında. Yılın büyük bir bölümü yağışlı geçen Kaz Dağlarında Akdeniz iklimi görülür. İşte o nedenledir ki hem deniz hem kara özelliklerini taşıyan bu dağlar nemli yapısıyla şu dönemde gezip görülmesi gerek bir yerdir.

Kaz Dağlarının bir diğer cazip ve çekici yanı ise  antik dönemlerden bu yana pek çok efsaneye konu olan ve İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, “Tanrıların armağanı” olarak tasvir edilen tam bir doğa harikası olması.

Ayrıca Kaz Dağları’nın Yunan mitolojisinden, Hıristiyanlığa, Alevilikten, Sünniliğe kadar tarih boyunca her inanç için kutsal bir yeri vardır.

Söylentilere göre Afrodit, Hera ve Athena’nın katıldıkları, Truva Savaşı’na yol açan o meşhur güzellik burada yapıldı. Zeus burada doğdu, tanrılar Truva Savaşı’nı buradan izledi ve karısı Hera ile bu dağda evlendi.

Troya Savaşı’nın baş aktörlerinden Paris bu dağlarda çobanlık yapmış. Nuh’un gemisinin İda da olduğunu söyleyenler de var. Sarıkız efsanesi ise bugün hala dilden dile dolaşıyor.

Özetle deniz, güneş, kum üçlüsü dışında tatil ve keşfetmenin ülkemizdeki en güzel rotalarından birisi de bana göre işte bu Kaz Dağları. Gitmişken mitolojik öykülerin anayurdu dağların bağrında saklı köylerini ziyaret etmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here