İşten çıkarılan işçilerin takipçisiyim

0
106

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin işçiler üzerinden tasarrufa gittiğini, bunun hangi koşullarda olursa olsun vicdanları rahatsız ettiğini söyledi. Akın, “360 işçiyi işinden ederek, ekmeksiz bırakmak vicdanlara sığmaz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Büyükşehir Belediyesi’nin toplamda 21 milyon lira ödeyip doğru düzgün hizmet alamadığı gerekçesiyle iki şirketin sözleşmelerini feshetmesinin ardından işsiz kalan işçilere sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ne işçilere ne de Balıkesir kamuoyuna açıklama yapmadığına dikkat çeken Akın, “Bildiğimiz kadarıyla sadece ilaçlama şirketine 7 milyon lira borç var. 2017 yılında bu şirketle yapılan sözleşme 30 Eylül’de sona erecekti. Ancak, borçlar birikince apar topar ilk icraat tasarrufa gidildi. Sadece bu firmada çalışan 270 işçi bir anda işsiz kaldı. Üstelik işsiz kaldıklarını cep telefonlarına gelen mesajla öğrendiler.

Şirket işçilerinin mağduriyetini gidermek amacıyla 360 işçinin İŞKUR’la yapılacak projeler kapsamında istihdam edilmeleri için girişimlerde bulunulacağı söylentisi var. Resmi bir açıklama yok. 360 işçi hangi proje kapsamında hangi işe alınacak? İşten çıkarılmadan önceki maaşlarını alabilecekler mi? Sosyal güvenceleri ne olacak? Bütün bu sorular Büyükşehir Belediyesi’nin makamları tarafından açıklanmaya ve teyide muhtaç bilgiler. 360 işçiden birinin dahi işe alınmaması vicdanları yaralar. Hangi görüşten olursa olsun, alın teri dökerek çalışan, emek veren, ekmeğinin peşinde olan her işçinin, her emekçinin yanındayız” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here