İstiklal Madalyası için Kanun Teklifi Verdi

0
164

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, kurtuluşun ve kuruluşun şehri, Kuva-yi Milliye’nin Başkenti Balıkesir’in İstiklal Madalyası’nı hak ettiğini belirterek, meclise kanun teklifi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Milli Mücadele’deki kahramanca mücadelesinden dolayı Balıkesir’e İstiklal Madalyası verilmesi talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

Balıkesir Milletvekili Şahin, Türk milletinin bağımsızlığına olan düşkünlüğünün, gücünü tamamen halktan alan Kuva-yi Milliye hareketinin doğmasını sağladığını ve Balıkesir’in de böylece Kuva-yi Milliye hareketinin en yoğun yaşandığı merkezlerden biri haline geldiğini söyledi.

Şahin, “Balıkesirliler, vatanımızın kurtuluşuna kadar, bölgede silahlı mücadele için, mahalli düzeyde örgütlenmeyi sağlayarak bir devlet ciddiyeti içerisinde direniş hareketlerini kararlılıkla sürdürmüşlerdir. Milli Mücadele döneminde ülke içerisinde birçok ayrılıkçı hareket baş gösterdi fakat Balıkesirliler bu ayrılıkçı hareketleri kendi içlerinde elbirliğiyle yok etti. Balıkesir’deki Milli Mücadele belli bir zümrenin önderliğinde değil halkın her sınıfının katılımıyla gerçekleşmiştir.

Balıkesirliler; zengin-fakir, kadın-erkek, asker-sivil ayırmaksızın hep birlikte topyekûn mücadele etmişlerdir. Bu açıdan değerlendirildiğinde; Balıkesir’e taltifi gecikmiş olan İstiklal Madalyası’nın verilmesi Kuva-yi Milliye’nin başkenti olan Balıkesir halkını ve tüm vatandaşlarımızı memnun edecektir. Kurtuluşun ve kuruluşun şehri, Kuva-yi Milliye’nin Başkenti Balıkesir’imiz İstiklal Madalyasını hak ediyor. Biz işte bu ihtiyacı karşılamak için şehir halkının verdiği destansı mücadele ile göstermiş olduğu büyük kahramanlık sonucu Balıkesir ilimize İstiklal Madalyası verilmesi konusunu yüce meclisimizin takdirine sunduk” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here