İVME yatırıma katkı sağlayacak

0
82

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, yılın ilk 6 ayında hükümetin açıkladığı ekonomik paketlerle yatırımın artması için ümitlendiklerini söyledi. Balıkesir’de ihracatın ithalata göre fazla verdiğine dikkat çeken Kula, “Amacımız döviz kurlarındaki yüksekliği bir avantaja çevirerek ihracatı artırmak. 2023 hedefimiz bir milyar dolar ihracat” dedi.

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir’de ekonomide yaşanan gelişmeleri HABERCİ’ye değerlendirdi.

“YAŞANAN TEDİRGİNLİK ORTADAN KALKIYOR”

Kula, “Ekonomide 2019 yılının ilk altı ayını değerlendirecek olursak, geçen yıla göre şöyle bir durum var. Geçen yıl sonbaharda dövizin ve faizin yükselmesiyle birlikte herkeste bir tedirginlik oluştu. Ama hükümetin son dönemde çıkardığı paketlerle birlikte bir nebze olsun iş dünyasına can suyu verecek bir hareketlilik getireceğini ümit ediyoruz. Çünkü bu yüksek faiz oranlarıyla yatırımcı maalesef yatırım yapmakta temkinli hareket ediyor.

Ama bu son dönemde çıkan İVME Paketiyle özellikle ihracata, teknolojik gelişmeye ve makine parkuruna yatırım için oluşturulan İVME Paketinin özellikle sanayici, üretim tarafında olan kesime ben artı katacağına inanıyorum. Yalnız burada ciddi anlamda piyasanın ciddi anlamda bir para sıkıntısı var. Bu nakit sıkıntısının da özellikle kamu bankalarının desteğiyle çözülmeye çalışılıyor. Ama bu maalesef çok istenilen düzeyde değil. Faizlerin bir an önce düşürülerek yatırım ikliminin tekrar oluşması gerekiyor ki; piyasalara tekrar para gelsin” dedi.

“OSB’DE GENİŞLEME ALANINDA İSTİMLAKLAR BİTTİ”

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde hiç yer kalmadığına dikkat çeken Rahmi Kula, “İkinci etap genişleme alanıyla birlikte istimlakların birçoğu bitti. Şu anda alt yapı çalışmaları için açıkçası Sanayi Bakanlığından kaynak bekleniyor. En son Mayıs ayının başında Balıkesir’de Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yaptığımız Teknoloji Zirvelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank misafirimizdi. Orada kendisine bu konuyu ilettik. Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz hepsi birlikte söylediler. Ondan sonra bende orada ifade ettim ve kendisi Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ne destek olacağı sözünü verdi. Bakanlıktan bununla ilgili alt yapı çalışmalarıyla alakalı ek ödenek bekliyoruz.

Bunun yanında yakın zamanda MÜSİAD Genel Başkanı bir ziyaret gerçekleştirdi. MÜSİAD Başkanımızın da buraya geldiğinde Kaanlar Gıda olarak yatırım düşünceleri var. Balıkesir’in tarım ve hayvancılık yönü çok kuvvetli, en kaliteli sütün olduğu bir bölgedeyiz. Bundan dolayı da onlar da yeni bir yatırım yapmak niyetindeler süt ve süt ürünleri olarak. Kaanlar Gıda ülkemizde önemli süt sanayilerinden bir tanesi. İnşallah onları Balıkesir’e, buraya getirmeyi başarırsak, kırsal alandaki üreticilere çok ciddi olumlu katkı sağlayacaktır. Balıkesir’in süt üretimi daha da artacaktır” diye konuştu.

“DIŞ TİCARETTE FAZLA VERDİK”

Balıkesir’de geçen yıla göre ihracat ve ithalat rakamlarına bakıldığında ilk beş ayda yaklaşık 210 milyon dolar ihracat yapıldığını ithalatın ise 153 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydeden Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, sözlerine şöyle devam etti:

“Esas olarak ülkemiz dış ticaret açığı veriyorken Balıkesir burada dış ticaret fazlalığı vermiş. Bu yönde ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüksek ve bundan dolayı da mutluyuz. Bizler Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası olarak amacımız döviz kurlarındaki yüksekliği bir avantaja çevirerek ihracatı artırmak.

“EĞİTİM ÇALIŞMALARINA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Bu ihracatın artması için birçok ihracat ve dijital dönüşümle ilgili eğitimler yapıyoruz. Üyelerimizin ihracatının artırılması, yeni pazarlara girmesi gibi çalışmalarımız var. Yaklaşık bir yıldır bu konuda çok ciddi eğitimler verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Hatta geçtiğimiz hafta bununla ilgili yeni bir eğitim verdik. İhracat yapacak üyemizin hangi ülkede, hangi şehirde, hangi sokakta ürününü satacağıyla ilgili çok detaylı çalışmamız var ve bunu da inşallah çok yakın bir zamanda gerçekleştireceğiz, üyelerimize sunacağız.

“HEDEF 1 MİLYAR DOLAR İHRACAT”

Üyelerimizle birlikte Balıkesir ili olarak 2023 yılı olarak 1 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bunu gerçekleştirmemiz için ilk önce yeni pazarlar bulmamız gerekiyor. İkincisi ihracat yaptığımız ülkelerin standardında ürünler üretmemiz gerekiyor. Kaliteyi, sertifikasyon belgelerimizi tamamlamamız gerekiyor. Yeni pazarlar bulup ürünü daha çeşitli ve geniş kitlelere ulaştırmamız gerekiyor. Burada amaç önce kaliteli üretim yapmak, daha sonra da iyi bir pazarlama yapmak.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan bin ihracatçı firma arasında Balıkesir’den 6 firmamız var. Bu da bize ayrıca büyük bir gurur veriyor. Hedefimiz bu 6 firma sayısını daha yukarılara taşımak. Şu mevcut durumda ihracatı artırmak, dijital dönüşümü gerçekleştirerek e-ticareti artırmalıyız. Yani her üyemiz sonuçta bir ihracat yapmıyor. Ama ihracat yapamıyorsa e-ticaretle ilgili ne yapabiliriz buna kafa yormalıyız. Bununla ilgili olarak bizim çok sayıda eğitimlerimiz oluyor ve bunlara mutlaka katılsınlar. Buradaki dijital dünyada ürünlerimizi artık sadece Balıkesir’de değil, gerek Türkiye’nin her tarafında, gerekse dünyanın öbür ucunda da satabilme imkanımız var. Bunlara kafa yormamız daha fazla kendimizi bu yönde geliştirmemiz gerekiyor.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here