İyi ki varsın HABERCİ

0
157

Benim amatör olarak futbol oynadığım, sosyal medyanın henüz hayal bile olmadığı, seksenlerin ikinci yarısında, maç haberlerimizi okuyacak mecra bulmak çok kolay değildi.

Sonrasında 1994 yılında başlayıp, 2008 yılına kadar sürdürdüğüm hakemlik hayatım sürecinde bu işler biraz daha değişti.

Bundan yirmibeş yıl önce; ‘Ege ve Marmara’nın incisi, Balıkesir’in habercisi’ sloganıyla yayın hayatına başlayan HABERCİ, bu doğrultuda Balıkesir’in önemli mihenk taşı olmayı kısa sürede başardı.

Evimle çarşı arasında yolumun üzerinde olmasını fırsata çevirip, her sabah geçerken HABERCİ’nin camına asılan nüshaya göz atmayı alışkanlık haline getirmiştim.

Doksanların sonunda bir sabah, ‘Amatörlerin Ağabeyi’ rahmetli Ahmet Acaröz’ün imzasıyla yayınlanan “AHP’de Hakem Rezaleti” başlıklı haberin başrol oyuncusu olduğumu gördükten sonra ise HABERCİ, alışkanlıktan öteye geçip, vazgeçilmezim oldu.

Aradan yıllar geçti ve babamın yaşadığı sağlık sorunlarının neden olmasıyla yaşadığım değişiklikler, beni HABERCİ Ailesi’nin bir parçası yaptı.

Bugün, kuruluş yıldönümünü kutlayan HABERCİ Ailesi’nin içinde olmak hem büyük keyif, hem de büyük bir onur.

Her ne kadar keyiften bahsetsem de bir yerel gazeteyi 25 yıl yaşatmak, bu süreçte tarafsız kalabilmek, basın meslek ilkelerinden ödün vermemek çok da kolay bir iş değil.

Bu uğurda çaba serf edip, ter döken herkesi ayakta alkışlarken, ebediyete irtihal edenleri de rahmetle anıyorum.

Genelde, özgür ve bağımsız basın, demokrasilerin vazgeçilmez ön koşulu olarak kabul edilir.

Çünkü demokrasilerde çok seslilik, düşünce açıklama özgürlüğü ve yönetimlerin halk tarafından denetlenmesi esastır. Bu ortam özgür iletişimle sağlanır. Bunun hayata geçirildiği alan ise medyadır, iletişim ortamıdır.

Yasama, yürütme ve yargı dahil, halk adına denetimi basın yerine getirir.

Basın, Atatürk’ün deyişiyle ‘Halkın Müşterek Sesi’ni yönetimlere yansıtmak için, sorunları yönetimlere iletmek için demokratik bir araçtır.

Bu bağlamda, özgür ve bağımsız basının varlığı, yönetimler tarafından bir şans olarak karşılanmalıdır. Çünkü, halkın düşünce ve isteklerini, kendi çalışmalarının eleştirisini öğrenip daha iyi hizmet verme şansını kapsamlı bir şekilde basın aracılığıyla elde ederler.

Demokrasiye giden yol yerel birimlerden geçer. Yerel birimlerde kök salan demokrasi bilinci, ülke demokrasisine hayat verir. Yerelde yönetenlerle yönetilenler arasındaki iletişimi sağlayan yerel basındır.

Yerel basın, basının işlevini, yani çok sesliliği ve yönetimin denetimini tam olarak yerine getirirse, demokrasi sağlıklı işler.

Balıkesir’in HABERCİ’si de 25 yıldır, üstüne düşen bu görevi başarıyla yerine getirirken, her türlü sorundan alnının akıyla çıkıp, sizi habersiz bırakmıyor.

Bu uğurda harcanan emekler de koca bir ‘Helal Olsun’u hak ediyor.

Siz değerli okuyucularımıza da 25 yıldır olduğu gibi bundan sonraki yolculuğunda da HABERCİ’ye yoldaş olmak kalıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here