İYİ Parti Balıkesir İl Başkanı Ural: 86 liralık fatura, bin 70 liraya çıktı

0
140

İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, su faturalarında getirilen kademeli tarife uygulamasına tepki gösterdi. Ural, “Sahada vatandaşlarımız büyük sıkıntı yaratan fahiş su faturalarından dert yanıyor. 86 lira gelen fatura, bin 70 lira gelmiş bu işte bir yanlışlık yok mu?” dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, yaptığı yazılı açıklamayla Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Haziran ayında alınan kararla su faturalarında başlatılan Kademeli Tarife Uygulaması’na tepki gösterdi.

“86 LİRALIK FATURA BİN 70 LİRAYA ÇIKTI”

Ural, “İYİ Parti Balıkesir İl ve İlçe Başkanlıklarımız sahada vatandaşımızın sıkıntılarını dinliyor. Fahiş su faturaları kırsalımızda büyük sıkıntı yaratıyor. Bildiğiniz gibi Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde 2021 Haziran Ayında karara bağlanan Kademeli Tarife Uygulaması sonrasında halkımızın bize söylediklerini aynen aktarıyorum: ‘86 lira gelen fatura, bin 70 lira gelmiş bu işte bir yanlışlık yok mu? Geçen yıl 5 bin liraya 80 dönüm tarla suladım. Bu yıl bir eve bin lira fatura geldi. Hazır parayı al git. (BASKİ’nin tüm işleri köylü tarafından yapılan suyu faturalandırması üzerine) Su zamlarından sonra hortumculara mı çalışıyoruz. Gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorlar. Az kaldı ayağımızdaki pantolonu alacaklar. Bir yardımcı olun bana 3 bin 500 lira su faturası mı olur? Emekli maaşı yetmiyor bu faturaya. Bu zamlar yüzde bine geliyor.’

Kırsalda vatandaşlarımız tepkisini bu cümleler ile dile getirdi. Biz de onlara verdiğimiz sözü yerine getirmek üzere cümleleri aynen size aktarıyoruz. Vatandaşımız bu konunun gündemde kalmasını ve yetkililerin duymasını, dinlemesini istiyor. Yasal süreçler uzun süreceği için sizden ve bizden destek isteniyor” dedi.

“SUSURLUK’TAN MUHTARLARIN TALEBİ BASKİ’YE İLETİLDİ”

Su faturalarıyla ilgili Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’in ilçesindeki tüm muhtarların talebini Ağustos ayı Büyükşehir Meclisi 2. oturumunda BASKİ Genel Müdürlüğüne ulaştırılmak üzere meclise sunduğuna dikkat çeken İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, “Susurluk’taki tüm muhtarların imzaladığı dilekçede tarifedeki değişikliğin mağduriyeti giderecek şekilde yeniden gözden geçirilmesi talep edildi.

“MECLİS ÜYEMİZ MAHKEMEYE BAŞVURDU”

Susurluk Belediye Meclis Üyemiz ve aynı zamanda Büyükşehir Meclis Üyemiz Ömer Öztürk, Balıkesir Nöbetçi İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma talebinde bulundu. Burhaniye Meclis Üyemiz ve aynı zamanda Büyükşehir Meclis Üyemiz Bülent Başaran, su israfı bazı aboneler tarafından önemsenmiyor, bu küresel krizde, tüm dünyayı ilgilendiren su problemi söz konusuyken, havuz doldurup boşaltmalar ve suyu geleceği düşünmeden harcayanlarla ilgili bir şeyler yapılmalı dedi. Yine hem Kepsut hem de Büyükşehir Meclis Üyemiz Serkan Mehmet Ertan, 18 Ağustos’ta İYİ’lerin notlarını hatırlattı;

“KIRSALDA KADEME ARALIĞI 20’DEN 15 METREKÜPE İNDİRİLDİ”

Su tarifelerinde uygulanan kademeler, revizyon adı altında yapılan gizli zamdır dedik. Zam değil, tasarruf dediniz. Bir gecede mahalle olan köylülerin kendi imkanlarıyla dağlardan getirdiği ve yıllardır evlerinde ücret ödemeden kullandıkları içme suyuna sayaç taktınız, ücret aldınız. Kırsaldaki 20 metreküp kademe aralığını, 15 metreküpe indirdiniz. Merkezdeki 15 metreküp kademe aralığını, 12 metreküpe indirdiniz.

30 metreküp suya 54 lira 90 kuruş öderken, 219 lira 60 kuruş olarak dört katını ödetmeye başladınız. 50 lira suya 183 lira öderken, 549 lira olarak üç katını ödetmeye başladınız. Suya zam yaparak tasarruf olmaz dedik, hizmet yapıyoruz dediniz. İnsanları zamla terbiye edemezsiniz dedik, siyaset yapıyorsunuz dediniz.

Büyükşehir Grup Başkan Vekilimiz Metin Özpınar, suyun siyaseti olmaz dediğinizi ve 2019 Yerel Seçimleri öncesinde suya yüzde 50 bir indirim olduğunu hatırlattı, meclis kararıyla yapıldı dediniz.

Hadi şimdi de Meclis Kararıyla kademeli tarifeye yeniden bakalım. Vatandaşın gelir kapısı olarak görülmesine razı değiliz. Gözden geçirmenizi yapın, yeni tarifelerle faturaları kesmeden önce sayaçlar takılmış mıydı? Vatandaşa gerekli ilgilendirmeler yapılmış mıydı? Yeni tarife uygulamasında kırsal olmayan konutlarda yaşayanların su tüketim bedelinin birinci kademede kalabilmesi için yani 12 metreküpü aşmaması için 4 kişilik bir ailenin kişi başı su tüketimini 100 litre olarak sınırlandırması, kırsal konutlarda ise 15 litre olarak sınırlandırması gerektiği anlaşılmaktadır.

BASKİ’nin tarife değişikliğinde ön gördüğü 70 metreküp tüketim, Türkiye ortalamasında kişi başı tüketilen günlük su miktarına göre revize edildiğinde 79 metreküp olduğu, bu tüketim değerleri ile eski tarife ile yeni tarife arasındaki farkları, ayrı ayrı sayaçlara sahip olunması ve olunmaması durumlarını da hesaba katarak su tüketim bedelleri hesaplanmıştır.

BASKİ’nin su faturaları ile ilgili yapmış olduğu tarife değişikliği, tüm köylünün canını yakmış durumda. Su faturalarına itiraz etmek için kuruma giden bir vatandaş, hakkını savunduğunda ‘Üzerime gelme ben de memurum’ cevabını almak istemiyor. Bu faturaların sorumlusu ile görüşmek istiyor. Su faturalarındaki tüketimi şişirerek üst kademelerden fatura kesilmesi için fatura okuma sürelerinin 29 günden 49 güne çıkarıldığı iddiası var. Bunun doğru olmadığı söylense de yapılan hesaplar 160 liralık bir faturanın bin 600 lira olarak çıkmasını açıklamıyor. Büyükşehir Belediyemiz, su konusundaki hassasiyetini, derelerin kirlenmesine müsaade ederek göstermiyor da olsa, bizlerin bir umudu var, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Balıkesir bırakabiliriz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here