İyi tarım iyi ürün projesi başladı 

0
231

Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği’nin birlikte yürüttüğü ‘İyi Tarım İyi Ürün’ projesi uygulanmaya başladı.

Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği’nin süt üreticilerinin çok antibiyotik kullanımı yerine doğru antibiyotik kullanımı sağlamak için başlattığı ‘İyi Tarım İyi Ürün’ projesine start verildi.

Birlik Başkanı Cihat Şimşek, “Bu teknik destek ile birlik personelimiz ve üyelerimiz İyi Tarım Uygulamaları eğitim programına alınacak. Gıda Kontrol ve Analiz Laboratuvarımız ile birlikte kimyasal ve mikrobiyolojik alanda çalışmalara başlayacağız. Günümüz şartlarında insan sağlığı adına çok ilaç kullanımı yerine doğru ilaç kullanmak çok önemli. Fazla antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi için Gıda Kontrol ve Analiz Laboratuvarımızda antibiyogram testlerinin uygulanmasıyla üreticilerimize hizmet vereceğiz” dedi.

Şimşek, eğitimlerin ve laboratuvar uygulamalarının gerçekleşmesiyle üreticilere doğru ve etkili yönlendirmeler yapacaklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu çalışmalar ile üreticilerimizin çok antibiyotik kullanımı yerine doğru antibiyotik kullanımı sağlanmış olacak. Hayvansal ve tarımsal üretimde fazla ilaç kullanımının önüne geçilecek ve çevreye olan zararlı etkilerin azaltılması sağlanacak. Toplum sağlığını tehdit edecek unsurların oluşmasına imkan tanınmamış olunacak. Süt sığırcılığı ve besicilik konusunda yasal mevzuata uygun kontrollü üretimler ile başta Balıkesir olmak üzere ülkemizi güvenilir hayvansal gıda ürünleri alanında uluslararası düzeye çıkartılması için çalışmalarımıza gayretli bir şekilde devam ediyoruz.” İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here