“Kaçak içkiden uzak durun!”

0
74

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, oda üyelerini kaçak içki satmamaları konusunda uyardı. Yançıl, kaçak içkinin hem devlete hem vatandaşa zararı olduğunu söyledi.

Kaçak veya açık içkinin hem vatandaşa hem devlete çok büyük zarar verdiğini hatırlatan Hasan Yançıl, “Kaçak veya açık diye tabir edilen, ev yapımı alkollü içkiler onlarca vatandaşımızın canını alırken, devletimize de milyarlarca lira vergi kaybı oluyor. Açık içkiye karşı dikkatli olunmalı. Ev yapımı, merdiven altı, izne tabi olmayan sahte içkilere yönelmemeli ve denetimler artırılmalı” dedi.

“BANDROL BİLE OLSA İÇKİ KONTROL EDİLMELİ”

Bandrolüne kadar birebir sahte içki yapıldığını vurgulayan Yançıl, “Uzun yıllardır ülkemizde maalesef kaçak veya sahte diye tabir ettiğimiz merdiven altı alkol üretimi mevcut. Bu üretimin artmasında ÖTV artışlarının da önemli derecede etkisi oluyor. Bu yıl ÖTV zammı yapılmamasına rağmen hedeflenen ÖTV gelirlerinin yüzde 25’ine ilk 4 ayda ulaşıldı. Örneğin geçtiğimiz yıl bu zamlar yapıldığında hedefin yüzde 100’üne ulaşılamamıştı. Dolayısıyla kaçağa yönelimin azalmasına dair atılacak adımların başında bu zamdan en azından pandemi süreci bitene kadar vazgeçilmesi gerekiyor. Bununla birlikte bazı büyük mekanlarda da bu merdiven altı üretim olan ürünlerden servis edilebiliyor” dedi.

“BANDROLLÜ HALDE BİREBİR SAHTESİ YAPILIYOR”

İçkinin bandrollü halde birebir sahtesinin yapıldığını belirten Yançıl, “Onlarca vatandaşımızı kör eden, hatta canına mal olan bu kaçak alkole herkesin tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor. Gidilen mekanlarda, çevremizde, internette her yerde bandrollü devlet kontrolünde olan ürünler tercih edilmeli” diye konuştu.

“ETİL ALKOLE ULAŞMANIN YOLLARI ZORLAŞTIRILMALI”

Pandemi nedeniyle dezenfektan yapımı sebebini öne sürerek etil alkol ile kaçak içki yapıldığını hatırlatan Yançıl, “Etil alkolün üretim ve ithalatı geçtiğimiz yıla kadar son 6 yılda tam 3 katına çıktı. Ev yapımı bu kaçak içki yapanların temin ettiği etil alkole ulaşmak bu kadar kolay olmamalı. Pandemi nedeniyle dezenfektan yapımı öne sürülerek etil alkol satışlarında rekor artış oldu fakat devlet izni olmadan rahatlıkla satın alınmasının önüne geçilmeli. Geçtiğimiz yıl ilk 8 aylık dönemde 267 bin litre kaçak alkol ele geçirildi. Bizlere düşen görev ise  öncelikle kaçak alkole yönelmemek, yönelen veya üretenleri polise bildirmek. Çünkü bu hem can sağlığı olarak hem de devlete vergi kazancı olarak geri dönecektir” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here