Kadına yönelik şiddete son!

0
89

Kadınlar her gün “Şiddete son” derken, dünyanın birçok yerinde kadınlar dövülüyor, hakarete ve tacize uğruyor, öldürülüyor. Dünyada birçok şey değişiyor ama kadınlara yapılan fiziksel cinsel psikolojik ve ekonomik şiddet hiç değişmiyor.

Dünya genelinde hala üç kadından birinin yaşamı boyunca şiddete maruz kaldığı ifade ediliyor. Kadın cinayet kurbanlarının yüzde 70’i hala erkek partnerleri tarafından öldürülüyor. Bu oranlar yıllardır değişmiyor. İklim değişikliği, ekonomik kriz savaşlar hep kadınları vuruyor. Kadınlar niçin şiddet uğruyor.

İşte hiç değişmeyen gerekçeler; Kadınlar hala yemeği yaktığı, eşine ya da sevgilisine karşılık verdiği, kendine harcama yaptığı, çocuğu susturmadığı ve cinsel ilişki reddettiği için dövülüyor. Şiddet kadınlar için bu kadar sıradan gerekçelere sahip. Her bir gerekçe kadının temel insan haklarından mahrum kılındığını ve sadece kadın olduğu için ezildiğini ve ayrımcılığa uğradığını gösteriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) 1981’de 25 Kasım’ı ‘Kadına Yönelik Şiddete Son Günü’ ilan etti. Politikacılar kadınlara dönük şiddeti hep birlikte kınıyor. Ancak bir insanlık utancı olarak erkeğin kadına şiddeti önlenmiyor. Kadına yönelik şiddet son verilebilir. Şiddet meşru ve kabul edilebilir olmaktan çıkarılmalıdır. Devletler ve hükümetler her bir kadını korumak şiddete maruz kalmasını önlemekten sorumludur. Bu sorumluluk etkin olarak kullanıldığında kadınların lehine gerçek reformlar yapılıp uygulandığında erkekleri üstün gören anlayışa taviz verilmediğinde hukuk ve adalet şiddete uğrayan kadınlardan yana olduğundan şiddeti önlenebilir olduğunu hep beraber göreceğiz.

Kadınlara yönelik şiddetin başlıca nedeninin erkek egemen bakış açısının ve ekonomik sorunlar olduğunu herkes biliyor. Gelir dağılımdaki adaletsizliğe yoksulluğa sosyal güvenlikten yoksunluk hem şiddeti hazırlamakta var olan eşitsizliği beslemekte hem de kadınların hayatını çekilmez kılmaktadır. Kadınların sosyal politikalara ihtiyacı var. Devletler ve hükümetler alacakları her ekonomik kararda kadınları öncelikli olarak düşünmeli çalışma hayatına katılmalarına dönük yatırım ve projeleri acilen gerçekleştirmelidir. Kadına yönelik şiddet normal değildir, yasal değildir, kabul edilebilir değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here