Kahve deyip geçmeyin!

0
143

ÖZEL HABER – Birben Kurukahvenin sahibi Mustafa Koçak, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada kahve içme, kahve kültürü hakkında özel paylaşımlarda bulundu. Son yıllarda tüm dünyada artan öğütülmüş kahve tüketiminin, sıcak suya bir kaşık kahve atıp karıştırmanın ötesine geçtiğini, modern dünyanın trendlerinden biri haline gelen kahve kültürünün, kahve dükkanlarında, profesyonel kahve ekipmanlarıyla kahve hazırlamak ve sunmakla görevli kişilerin fark yaratan tarifleriyle bambaşka bir boyutta ulaştığını söyleyen Koçak, “Dünyada petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ikinci ürün olan kahvenin herkesin hayatında önemli bir yeri var” dedi.

“DOĞRU KAHVEYİ SEÇMEK, DOĞRU ŞEKİLDE YAPMAK ÖNEMLİ”

Dünyada adına yapılan yarışmalarda, yarışmacılar, tat, beceri, sunum ve hatta israfa gösterdikleri özen açısından dahi değerlendirildiğini anlatan Koçak, kahvenin tarifinin oldukça kolay gibi görünmesine rağmen son derece başarısız olmanın da mümkün olduğunun altını çizdi. Koçak, “Doğru kahveyi seçmek, doğru şekilde yapmak ve servis etmek kahveye güzellik katar” değerlendirmesinde bulundu.

“DÜNYADA EN FAZLA FARKLI KAHVE ÇEŞİDİ YETİŞEN ÜLKE ETİYOPYA”

Kahvenin başkentinin Etiyopya olduğunu, her kahve çekirdeğinin yetiştiği bölgeye has aroma, sertlik ve tatları taşıdığını, genellikle kahve tüketenlerin hangi çekirdeğin nasıl bir özelliği olduğundan haberdar olmadığını anlatan Koçak, “Kahve çekirdekleri yetiştikleri coğrafyaya göre farklı mevsimlerde toplanıyor. Bahar aylarında Etiyopya ve kuzey yarımkürede kahve hasadı yapılıyor. Sonbaharda ise güney yarım kürede Kenya, Ruanda, Burundi’de kahve toplanmaya başlanıyor. Dünya üzerinde en fazla farklı kahve çeşidi yetişen ülke olan Etiyopya’da 200’den fazla çekirdek türü bulunuyor. Kahve çiçekleri meyveye dönüştüğünde toplanıyor. Kahve, doğada ağaçlarda önce çiçek olarak açar, ardından çiçekler dökülerek meyve haline gelir. Kahve aslında bir meyvedir ve kiraza benzer. Tüm kahve çekirdekleri aynı anda olgunlaşmazlar ve bir ağaçta farklı olgunluk evrelerinde olan meyveler aynı anda bulunabilir” diye konuştu.

Kahve tüketiminin, 9. yüzyıla kadar dayandığı bilgisini veren Koçak, kahvenin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili gerçek bilgilere sahip olunmadığını, ancak genel olarak kahvenin anavatanının Etiyopya olduğuna inanıldığını söyledi.

“KAHVE OSMANLI DÖNEMİNDE DÜNYAYA YAYILDI”

Kahvenin çekirdeğin öğütülerek sıcak içecek haline getirilmesinin ilk kez 15. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Kuzey Afrika şehirlerinde görüldüğünü aktaran Koçak, “Kahire’ye getirilen ve buradan ülkeye dağıtılan kahve, gezginlerin yanlarında gittikleri her yere götürmeleri sayesinde yaygınlaştı. Kahvenin bir sosyal içecek haline gelmesi ise İran bölgesinde başladı” dedi.

“KAHVE KELİMESİ ARAPÇADAN GELİYOR” 

Kahve çekirdeğinin tohum olduğunu, Kahvenin öğütülerek elde edildiği çekirdeğin, uygun iklim ve ortamda ekildiğinde ağacın tohumları olduğunu, şekil olarak fasulyeye benzese de bu çekirdeklerin daha çok kiraza yakın olduğunu belirten Koçak, Kahve kelimesinin Arapçadan geldiğini belirterek, “Kahve Etiyopya’dan Mısır’a ve oradan da Arap bölgesi üzerinden Anadolu’ya geçti. Bu çekirdeğin adı qahwah olarak biliniyordu. Anadolu’da ismi kahve haline geldi. Osmanlı’dan Avrupa’ya bu isimle geçti. En son 1582’de Hollandaca koffie kelimesinden türeyerek İngilizce sözlüğe coffee şeklinde dahil oldu” dedi.

“KEYİFLE İÇİYORUZ”

Dünyada çok fazla kahve tüketildiğini, yılda 10 milyon ton kahve üretildiğini ve Güney Yarımküreden dünyaya dağıtıldığını kaydeden Koçak, “Dünyada en fazla ticareti yapılan üç emtiadan biri kahve. Petrolden sonra ikinci sırada geliyor” diye konuştu.

“KAHVE, ASLINDA TÜRK KAHVESİ OLARAK BİLİNİR”   

Kahvenin aslında Türk Kahvesi olarak bilindiğini ve tüm dünyaya da bu tarifle yayıldığını aktaran Mustafa Koçak, “Kahve, özellikle Britanya’da bir dönem yasaktı. Nedeni ise insanların kahvehanelerde bir araya gelerek özgürlük, demokrasi gibi kavramları tartışması, aydın fikirlerin ortaya çıktığı yerler haline gelmesiydi. Dönemin Britanya aristokrasisi, kahvenin, zihin açıcı özelliği nedeniyle insanları politikaya ittiğini düşündüler ve kahve içmek yasaklanmıştı” dedi.

DÜNYANIN EN PAHALI KAHVESİ KOPİ LUWAK

Endonezya’da, misk kedilerinin kahve meyvesini yedikten sonra çekirdeklerini doğal yollardan çıkarması (dışkılaması) ile üretilen Kopi Luwak kahvesinin, her ne kadar üretim şekli nedeniyle sevimsiz gelse de dünyanın en pahalı kahvesi olduğunu, kilosunun 500 Euro’dan fazla olduğunu kaydeden Koçak, “Bir diğer ilginç üretim tekniği ise Tayland’da fillerin kahve meyvesini sindirmesi ile üretiliyor ve Kopi  Luwak’tan daha pahalıya alıcı bulabiliyor” diye konuştu.

DÜNYA REKORU HONDURAS’TA

Kahve çekirdeği ile ünlü olan bir diğer ülkenin Honduras olduğunu dile getiren Koçak, “Dünyanın en büyük kahvesi hazırlandı. 18 bin litre kahve 3 metreden daha uzun özel bir bardakta servis edildi. Tek bir bardakta 120 binden fazla bardak bir araya gelmişti ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi” bilgisini paylaştı.

“EN ÇOK KAHVE FİNLANDİYA’DA İÇİLİYOR”

Kahvenin dünyada en fazla tüketildiği coğrafyanın İskandinavya olduğunu, Finlandiya’da ise kahvenin günün ayrılmaz bir parçası ve kişi başına en fazla kahve tüketilen ülke rekorunu ellerinde bulundurduğunu anlatan Koçak, konuşmasını şöyle tamamladı: “Kahve sizi mutlu eder. Kahve, içindeki uyarıcılar sayesinde zihin açıklığı, dinçlik verir, uykunuzun açılmasına yardımcı olur. Çok sayıda antioksidan barındırır ve sudan sonra en sağlıklı içeceklerden biridir. Bu özellikleri sayesinde kahve sizi mutlu eder, stresten uzak durmanıza yardımcı olur ve belki ömrünüzü bile uzatabilir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here