“Kalbinize İyi Bakın”

0
156

‘Dünya Kalp Günü’nde açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, kalp ve damar hastalıklarının küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğunu söyledi.

Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini kaydeden Yavuzyılmaz “ Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Dünyada eğitimle gelir düzeyinin yükselmesi, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenlerden dolayı beklenen yaşam süresinin artmasını sağlamıştır.

Yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme sıklığında artış meydana gelmektedir. Yaşlı nüfusun günümüzde giderek arttığı toplumumuzda, sağlık sorunlarının da çocukluk çağı hastalıklarından yaşlı nüfusta görülen bulaşıcı olmayan kronik hastalıklara doğru kaymasına sebep olmaktadır. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipitlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması ve stres kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

Genel olarak kalp hastalıklarında görülen en sık şikayetler göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda morarma, baş ve ense ağrıları, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda ve karında şişme, halsizlik ve eklem ağrılarıdır. Bu şikayetleri olan kişilerin en kısa zamanda aile hekimine veya bir sağlık kuruluşuna başvurup gerekli kontrollerini yaptırmalarını öneririz.

Sağlıklı kalmak, kalp ve damar hastalığına yakalanma riskini azaltmak için; sağlıklı beslenin, düzenli fiziksel aktivite yapın, tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, alkolden uzak durun, kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin, kan basıncınızı öğrenin, kan şekerinizi öğrenin, tuz kullanımınızı azaltın” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here