Kalfa ve ustaların belge sevinci

0
176

Ahilik Haftası etkinliklerinde İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitimlerini tamamlayan kalfa ve ustalara belgeleri verildi. BESOB Başkan Vekili Hasan Yıldız, “Sizlerden tek ricam bu belge benim için yeterlidir demeyin. Bu hayatınızın en büyük hatası olur. Kendinizi sürekli yetiştirin, geliştirin, daha da ilerilere taşıyın” dedi.

Ahilik Haftası’nda İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nin başarılı öğrencilerine kalfalık, ustalık belgeleri törenle verildi. İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Demir, günümüz teknolojisi hangi noktaya ulaşırsa ulaşsın, çağın adı ne olursa olsun insan olgusu var oldukça değişmeyen, değişmesi mümkün olmayan değerler var olduğunu söyledi.

Demir, “Bu değerler manzumesi topyekun insanlığın müşterek değerleridir. Dürüst olmak, çevreye faydalı olmak, iyi huylu olmak, doğru sözlü olmak, adil olmak, munis ve merhametli olmak gibi insanî vasıflar; hürriyet, adalet, eşitlik gibi sosyal kazanımlar bu değerler manzumesinin ilk çırpıda akla gelen unsurlarıdır” diye konuştu.

“GELİŞMEKTEN AYRILMAYIN”

Ahiliğin kardeşlik demek olduğunu belirten BESOB Başkan Vekili Hasan Yıldız ise; “Ahilik yapılanması bin yıllık yapılanmadır. Bir zamanlar bizler de sizlerin oturduğu sıralarda oturduk. Çıraklığımızı, kalfalığımızı, ustalığımızı ve usta öğreticiliğimizi bu okuldan aldık ve bugün buralardayız. Sizlerden tek ricam bu belge benim için yeterlidir demeyin. Bu hayatınızın en büyük hatası olur. İnovasyondan asla ayrılmayın. Kendinizi sürekli yetiştirin, geliştirin, daha da ilerilere taşıyın. Ustalık belgesini aldığınızda sorumluluğunuz artacak. Artık geleceğe yön verecek Ahiler sizler olacaksınız” dedi.

BELGE ALAN KALFA VE USTALAR

Usta Öğreticilik Belgesi alanlar: Fazlı Silcan, Hüseyin Yeniceli, Fazlı Özcan.

Ustalık Belgesi alanlar: Doğan Onbaşı, Semih Mutlu, Fatih Mutlu, Vecdiye Yıldırım, Nuray Gültaş, Emir Batuhan Kayabey.

Kalfalık belgesi alanlar: Fatma Mert, Yiğit Erkek, Hacı İbrahim Karadaş, Cüneyt Çakır, Resül Koruk, Ramazan Küçük.

Törene İl Ticaret Müdürü Nuray Paköz, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özcan Özen, Şube Müdürleri İslam Aktepe, Fatih Aka, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Günlü, Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı İbrahim Demirer, Marangozlar Esnaf Odası Başkanı Kamil Güler, Umum Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mehmet Kuşçu, öğretmeler ve öğrenciler katıldı. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here