Kalkınmaya 50 milyon lira

0
130

Ak Parti Milletvekili Adil Çelik, Balıkesir’de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından finanse edilen 50 milyon lira hibe kaynağın arıcılıktan, yerel ürünler ve el sanatlarına, makine parklarından tıbbi bitki yetiştiriciliğe, kırsal turizmden yenilenebilir enerji yatırımlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede 67 proje için kullanılacağını açıkladı. Çelik, “Hibe dışında kalan 40 milyon lira yatırım miktarı ile birlikte 90 milyon liranın Balıkesir’in kalkınması için harcanacak” dedi.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunu ziyaret etti, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çelik, IPARD programı dahilinde yer alan projelerle, 2011 yılından bu yana Balıkesir’de gerçekleştirilen 249 proje ile bin 288 kişiye iş imkanı sağlanmasının yanı sıra, kırsal alanlarda işletmelerin kurulması ile birlikte kentlere göçün önüne geçildiğini söyledi.

Genç girişimciler ve kadın girişimcilerin pozitif ayrımcılıkla desteklenmeleriyle de aktif bir şekilde iş hayatında yer almalarının önünün açıldığına dikkat çeken Ak Parti Milletvekili Adil Çelik, “Yine kurum bünyesinde önceki dönemlerde yayımlanan 20 çağrı dönemi boyunca edinilen tecrübeler, proje hazırlama ve uygulama kültürünü geliştirdi. Oluşturulan istihdam ve AB standartlarına haiz işletmelerin ortaya çıkması da yatırımcıları proje sunmaya teşvik ederek yeni yatırımlarla ilimizin gelişmesine katkı sağladı” dedi.

50 MİLYON LİRA HİBE GELECEK

2019 yılı 6.çağrı döneminde alınan 67 proje ile 2020 yılı içerisinde 50 milyon lira hibe ödeneceğini kaydeden Çelik, “Balıkesir İl Koordinatörlüğü, IPARD programı dahilindeki tüm yatırımların ilimizde değerlendirilmesi ve etkin, verimli bir proje yönetimi ile Balıkesir’in sürdürülebilir kalkınmasının sağlanması hedefiyle çalışmalarına devam edecek” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here