Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan Vicdaniye Mahallesi’ni Ziyaret Etmiş

0
102

Dünkü HABERCİ‘de okuduğunuz üzere Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Vicdaniye Mahallesi’ni ziyaret etmiş. Mahalle sakinleri ile sohbet eden Başkan Orkan, dertleri de dinlemiş.

Bu vesileyle, ben de doğduğum 1969 yılından bu tarafa mahallede yaşayan bir Vicdaniyeli olarak, “Fırsat, bu fırsat” deyip, birkaç satır yazayım.

Tek sosyal alanı Vicdaniye Camii olan mahallenin sokaklarına ilk adım attığım ilk günden bu tarafa geçen 52 yılda hiçbir şey değişmedi yazarsam inanır mısınız?

Sokak, aynı sokak…

Altyapı, aynı altyapı…

Bu konuda farklı düşünen varsa, aşağıdaki ‘YORUM’ bölümünde düşüncelerini paylaşabilir.

Kahvehanelerin adının ‘Kıraathane’ olarak değiştiğini, Bakkal Ramazan gibi mahalle bakkallarının yerini alan marketlerin, kişi başına düşen market rekoru kırmaya çalıştığı saymazsak, inanmalısınız.

Mahallenin sosyo-politik yapısı itibariyle, sandığa gittiğinde çoğunlukla oy verdiği kişinin belediye başkanlığı koltuğuna oturduğunu da yazayım ki ilerleyen bölümde yol gösterici olsun.

Bu tabloda Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, mahalleye gelmiş…

Hoş gelmiş ama keşke şiddeti veya miktarı fark etmeyen yağmurlu bir havada gelseydi…

Gelseydi de başta Aşık Sokak olmak üzere, her yağan yağmurda Venedik romantizmi estiren sokakların halini görseydi. Belki şehrin markalaşma çabalarına hatta turizmine de katkısı olurdu.

Mahallenin yaşlısı, kadını veya çocuğu evinin kapısında sokağa adım attığında ayakları bir karış suyun içinde kalıyor.

Ayaklarınız ıslanmadan, arabanıza bile binemezsiniz…

Günümüz teknolojisiyle, sokakların belli noktalarına yerleştirilecek menfezlerle, yağmur sularını yer altına alıp, Çay Deresi‘ne tahliye etmek çok zor olmasa gerek.

Mahallenin değişen tek yönü, son yıllarda müstakil binaların yıkılarak yerine beş katlı apartmanların dikilmesi oldu. Oldu da kötü mü oldu?

Bu haliyle kötü oldu…

Rahmetli Sabri Uğur, belediye başkanlığı döneminde Çay ve Vicdaniye mahallelerini bir bütün halinde düşünüp, kentsel dönüşüm yapmak düşüncesiyle yapı izni vermeyi durdurmuştu. Ancak ne siyasi ne de beşeri ömrü yetmedi ve tarihi bir fırsat kaçtı.

Sonrasında beş katlık imar izniyle müteahhitlere cazip gelen ve Kentsel Bölüşüm pardon Kentsel Dönüşüm adı altında yapılmaya başlayan inşaatların gölgesi mahallenin sokaklarına düştü.

Bir zamanlar, çocukluk arkadaşlarımla birlikte piknik bahanesiyle çıktığımız Çamlık Tepesi‘nden şehre baktığımızda Vicdaniye Mahallesi, şehrin en yeşil alanlarının başında yer alıyordu. Bunun sebebi de Başçeşme Mezarlığı değildi.

Hemen her evin bahçesindeki 3-5 meyve ağacı, zaman zaman bizim saldırımızdan nasibini alsa da kapı önündeki akasyalar ile birlikte mahallenin oksijen kaynağıydı.

Şimdilerde yıkılan her bina ile birlikte bu ağaçların kökleri de iş makinelerinin gazabına uğradı. Giden hiçbir ağacın yerine de yenisi gelmiyor. Ağaçlara ait olması gerek yerler, bir şekilde kılıfına uydurulan otopark hizmeti görüyor.

Ama o da yetmiyor…

Araçlar için “Herkes başının çaresine baksın”, ağaçlar için “Yasal prosedür zorlayıcı değil” dediğinizi düşünelim…

Hiç değilse her yeni binaya çöp konteyneri zorunluluğu getirin…

Getirin ve üzerinde apartman ismi yazılı konteyneri görmediğiniz binaya Yapı Kullanma İzni vermeyin ki adamın çöpünü atacağı yer belli olsun.

Madem eski binalar yıkılıyor, şu ‘Metruk’ sıfatı kazanmış ya da kazanmasına ramak kalmış binaları da tespit edin ve en kısa sürede yıkımını sağlayın ki kötü amaçlı kullanılma ihtimallerini de ortadan kaldırın.

Belki yıktığınız alanlardan birkaçını kamulaştırıp, yeşil alan, çocuk parkı veya spor alanı gibi kullanma şansınız olur da mahalle de yıllar sonra bir hizmet almış olur.

Çok uzaklara gitmeden Çay, Kayabey ve Sakarya mahallelerinde bu dediklerimden var. Hem de bazılarında birkaç tane var.

Vicdaniye Mahallesi’nin başı kel mi?

Şimdi, “Madem yakın mahallelerde var. Oraları kullanın” da diyebilirsiniz…

O zaman ben de size “Mahallemdeki bir sorun için Altıeylül Belediyesi Beyaz Masa’ya gitsem sonuç alabilir miyim” diye sorarım.

Ya da emlak vergimi Altıeylül Belediyesi‘ne ödeyebilir miyim?

Kimse sizden Kültür Sarayı veya Kapalı Yüzme Havuzu yapmanızı beklemiyor…

Yapacağınız iş; 300-500 metrekarelik bir yeşil alan oluşturup, 3-5 ağaç dikip, 3-5 bank, küçük de olsa bir oyun parkı oluşturmak ve 5-6 spor aleti yerleştirmek.

Bir de başıboş köpeklerin mahalledeki sayısı son günlerde giderek artıyor. Bu konuda lafı fazla uzatırsam, Hayvan Hakları Savunucuları işi başka mecralara taşır. O nedenle, “Mahallenin kadını, çocuğu, sokağa çıkmaya tırsıyor” yazayım, siz de hayvanları da mağdur etmeyecek bir çözüm bulun.

İlçenin değişik noktalarına yaptığı dokunuşların yanı sıra Başçeşme Mezarlığı girişi düzenlemesiyle, şehrin modern bir gasilhane ve morg kazanması anlamında da başarılı bir çalışmaya imza atan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan için yukarıda yazdıklarım çocuk oyuncağı olur.

Haydi Dinçer Orkan Başkanım, bir imza da Vicdaniye Mahallesi’ne atın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here